Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Poranne rozmowy z dr. Wojciechem Kempą i Grzegorzem…
2019-08-02, 10:10 Autor: Marek Świercz

Poranne rozmowy z dr. Wojciechem Kempą i Grzegorzem Flerianowiczem

Dr Wojciech Kempa o Armii Krajowej na Górnym Śląsku

Dr Wojciech Kempa, historyk z Siemianowic Śląskich, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK
- Armia Krajowa na Górnym Śląsku działała w niezwykle trudnych warunkach. To były tereny przyłączone do III Rzeszy, dla Ślązaków czujących się Niemcami donoszenie na polskich konspiratorów było patriotycznym obowiązkiem, akowcy działali w świecie, w którym ściany miały uszu. Nic dziwnego, że kierownictwo okręgu zostało dwukrotnie niemal doszczętnie rozbite, ale zawsze odradzało się jak feniks z popiołów. W marcu 1944 roku do akcji gotowych było ponad 40 tysięcy akowców. Jeśli ostatecznie nie przystąpili do akcji "Burza", to był efekt decyzji politycznej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Kempa, historyk z Siemianowic Śląskich, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK.

Dla opolskich czytelników szczególnie ciekawy może być tom trzeci, w którym opisano działalność opolskiego obwodu AK. - O jego istnieniu mało kto wie, nawet miejscowi działacze Światowego Związku Żołnierzy AK - mówi nasz gość.

Kempa, którego pradziadowie walczyli w powstaniach śląskich a dziadek został powieszony za działalność w AK, historią interesował się od zawsze. Prace nad monografią zajęły mu kilkanaście lat. - Postanowiłem się zająć dziejami AK na Śląsku, gdy zorientowałem się, jak niewiele o tym wiadomo - powiedział Radiu Opole. - Paradoksalnie, w PRL pisano o tym więcej niż po roku 1989.

Grzegorz Flerianowicz o Stowarzyszeniu Biało-Czerwone Opole

Grzegorz Flerianowicz, jeden z założycieli i prezes stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole
- Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole powstało mniej więcej półtora roku temu, żeby zająć się szeroko rozumianą debatą patriotyczną. Mieliśmy wrażenie, że zapełniamy pewną próżnię, bo o polskich akcentach w dziejach Śląska mówiło się mało, można było odnieść wrażenie, że narrację historyczną przejęły środowiska związane z mniejszością niemiecką - mówił w "Poglądach i osądach" Grzegorz Flerianowicz, jeden z założycieli i prezes stowarzyszenia.

Biało-Czerwone Opole zaprasza do Opola znanych historyków i publicystów (między innymi Piotra Semkę, Łukasza Warzechę, Rafała Ziemkiewicza czy prof. Franciszka Marka). Ostatnia inicjatywa to powieszenie przed opolskim ratuszem flagi z czasów powstań śląskich. - Mamy tu przychylność prezydenta, wierzę, że flaga pojawi się przed ratuszem 15 sierpnia - mówi nam Flerianowicz.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »