Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Poranne rozmowy z dr. Wojciechem Kempą i Grzegorzem…
2019-08-02, 10:10 Autor: Marek Świercz

Poranne rozmowy z dr. Wojciechem Kempą i Grzegorzem Flerianowiczem

Dr Wojciech Kempa o Armii Krajowej na Górnym Śląsku

Dr Wojciech Kempa, historyk z Siemianowic Śląskich, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK
- Armia Krajowa na Górnym Śląsku działała w niezwykle trudnych warunkach. To były tereny przyłączone do III Rzeszy, dla Ślązaków czujących się Niemcami donoszenie na polskich konspiratorów było patriotycznym obowiązkiem, akowcy działali w świecie, w którym ściany miały uszu. Nic dziwnego, że kierownictwo okręgu zostało dwukrotnie niemal doszczętnie rozbite, ale zawsze odradzało się jak feniks z popiołów. W marcu 1944 roku do akcji gotowych było ponad 40 tysięcy akowców. Jeśli ostatecznie nie przystąpili do akcji "Burza", to był efekt decyzji politycznej - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Kempa, historyk z Siemianowic Śląskich, autor pięciotomowej monografii śląskiego okręgu AK.

Dla opolskich czytelników szczególnie ciekawy może być tom trzeci, w którym opisano działalność opolskiego obwodu AK. - O jego istnieniu mało kto wie, nawet miejscowi działacze Światowego Związku Żołnierzy AK - mówi nasz gość.

Kempa, którego pradziadowie walczyli w powstaniach śląskich a dziadek został powieszony za działalność w AK, historią interesował się od zawsze. Prace nad monografią zajęły mu kilkanaście lat. - Postanowiłem się zająć dziejami AK na Śląsku, gdy zorientowałem się, jak niewiele o tym wiadomo - powiedział Radiu Opole. - Paradoksalnie, w PRL pisano o tym więcej niż po roku 1989.

Grzegorz Flerianowicz o Stowarzyszeniu Biało-Czerwone Opole

Grzegorz Flerianowicz, jeden z założycieli i prezes stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole
- Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole powstało mniej więcej półtora roku temu, żeby zająć się szeroko rozumianą debatą patriotyczną. Mieliśmy wrażenie, że zapełniamy pewną próżnię, bo o polskich akcentach w dziejach Śląska mówiło się mało, można było odnieść wrażenie, że narrację historyczną przejęły środowiska związane z mniejszością niemiecką - mówił w "Poglądach i osądach" Grzegorz Flerianowicz, jeden z założycieli i prezes stowarzyszenia.

Biało-Czerwone Opole zaprasza do Opola znanych historyków i publicystów (między innymi Piotra Semkę, Łukasza Warzechę, Rafała Ziemkiewicza czy prof. Franciszka Marka). Ostatnia inicjatywa to powieszenie przed opolskim ratuszem flagi z czasów powstań śląskich. - Mamy tu przychylność prezydenta, wierzę, że flaga pojawi się przed ratuszem 15 sierpnia - mówi nam Flerianowicz.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »