Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców…
2019-07-30, 10:15 Autor: Marek Świercz

Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców na terenie województwa opolskiego

Mariusz Wysiński o tym, kiedy obcokrajowcy pracują legalnie
Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
- Prawo do kontrolowania cudzoziemców ma straż graniczna oraz inspekcja pracy. Kontrolujemy praktycznie to samo, choć są różnice, bo straż bada także legalność pobytu, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kończy się dla cudzoziemca zobowiązaniem do opuszczenia kraju, czyli przysłowiowym "misiem". My kontrolujemy legalność zatrudnienia oraz warunki pracy i płacy. Czasem straż służy nam asystą, bo dochodziło do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa inspektorów pracy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Kiedy cudzoziemiec pracuje legalnie? Jak wyjaśnia nasz gość, musi mieć przede wszystkim jakiś tytuł pobytowy w naszym kraju (na przykład nie może pracować na wizie turystycznej) a następnie zezwolenie na pracę (zezwolenie wydane przez wojewodę lub oświadczenie o powierzeniu pracy). Najczęściej cudzoziemcy (w opolskich realiach to przede wszystkim Ukraińcy) pracują na umowę cywilnoprawną i zależy im na tym, by pracować jak najdłużej, nawet kilkanaście godzin na dobę. - Zdarza się, że dostają informację, że ktoś na drugim końcu Polski płaci złotówkę więcej na godzinę i jadą tam, nie patrząc na to, gdzie powierzono im pracę. Liczą, że im się uda, kończy się to różnie - mówi nasz gość. Wysiński należy do działającego przy wojewodzie zespołu do spraw handlu ludzi. Tu chodzi o sytuacje, zwykle trudne do udowodnienia, polegające na tym, że pracodawca w jakiś sposób ogranicza wolność pracowników, na przykład odbierając im dokumenty i zakazując opuszczania miejsca zakwaterowania.
Sebastian Szczurek o tym, skąd pochodzą cudzoziemcy, którzy pracują na terenie województwa opolskiego
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- Nie ma przesady w stwierdzeniu, że na Opolszczyźnie pracuje pół świata. Oprócz Ukraińców, którzy stanowią 88,6 procent zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców, mamy pracowników z 83 krajów. W skali całej Polski to aż 172 kraje. Coraz częściej pracują u nas, zwykle prowadząc własny biznes, obywatele bogatych krajów unii, coraz więcej jest także pracowników z krajów dość egzotycznych. Na Opolszczyźnie mamy na przykład jednego Australijczyka - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Także przybysze z Ukrainy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie własne firmy. Ilość cudzoziemców rośnie lawinowo: w latach 2009 - 2014 liczba obcokrajowców zarejestrowanych z ZUS wzrosła o 59 tysięcy, po roku 2014 - już o 445 tysięcy.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »