Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców…
2019-07-30, 10:15 Autor: Marek Świercz

Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców na terenie województwa opolskiego

Mariusz Wysiński o tym, kiedy obcokrajowcy pracują legalnie
Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
- Prawo do kontrolowania cudzoziemców ma straż graniczna oraz inspekcja pracy. Kontrolujemy praktycznie to samo, choć są różnice, bo straż bada także legalność pobytu, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kończy się dla cudzoziemca zobowiązaniem do opuszczenia kraju, czyli przysłowiowym "misiem". My kontrolujemy legalność zatrudnienia oraz warunki pracy i płacy. Czasem straż służy nam asystą, bo dochodziło do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa inspektorów pracy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Kiedy cudzoziemiec pracuje legalnie? Jak wyjaśnia nasz gość, musi mieć przede wszystkim jakiś tytuł pobytowy w naszym kraju (na przykład nie może pracować na wizie turystycznej) a następnie zezwolenie na pracę (zezwolenie wydane przez wojewodę lub oświadczenie o powierzeniu pracy). Najczęściej cudzoziemcy (w opolskich realiach to przede wszystkim Ukraińcy) pracują na umowę cywilnoprawną i zależy im na tym, by pracować jak najdłużej, nawet kilkanaście godzin na dobę. - Zdarza się, że dostają informację, że ktoś na drugim końcu Polski płaci złotówkę więcej na godzinę i jadą tam, nie patrząc na to, gdzie powierzono im pracę. Liczą, że im się uda, kończy się to różnie - mówi nasz gość. Wysiński należy do działającego przy wojewodzie zespołu do spraw handlu ludzi. Tu chodzi o sytuacje, zwykle trudne do udowodnienia, polegające na tym, że pracodawca w jakiś sposób ogranicza wolność pracowników, na przykład odbierając im dokumenty i zakazując opuszczania miejsca zakwaterowania.
Sebastian Szczurek o tym, skąd pochodzą cudzoziemcy, którzy pracują na terenie województwa opolskiego
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- Nie ma przesady w stwierdzeniu, że na Opolszczyźnie pracuje pół świata. Oprócz Ukraińców, którzy stanowią 88,6 procent zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców, mamy pracowników z 83 krajów. W skali całej Polski to aż 172 kraje. Coraz częściej pracują u nas, zwykle prowadząc własny biznes, obywatele bogatych krajów unii, coraz więcej jest także pracowników z krajów dość egzotycznych. Na Opolszczyźnie mamy na przykład jednego Australijczyka - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Także przybysze z Ukrainy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie własne firmy. Ilość cudzoziemców rośnie lawinowo: w latach 2009 - 2014 liczba obcokrajowców zarejestrowanych z ZUS wzrosła o 59 tysięcy, po roku 2014 - już o 445 tysięcy.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »