Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców…
2019-07-30, 10:15 Autor: Marek Świercz

Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców na terenie województwa opolskiego

Mariusz Wysiński o tym, kiedy obcokrajowcy pracują legalnie
Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
- Prawo do kontrolowania cudzoziemców ma straż graniczna oraz inspekcja pracy. Kontrolujemy praktycznie to samo, choć są różnice, bo straż bada także legalność pobytu, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kończy się dla cudzoziemca zobowiązaniem do opuszczenia kraju, czyli przysłowiowym "misiem". My kontrolujemy legalność zatrudnienia oraz warunki pracy i płacy. Czasem straż służy nam asystą, bo dochodziło do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa inspektorów pracy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Kiedy cudzoziemiec pracuje legalnie? Jak wyjaśnia nasz gość, musi mieć przede wszystkim jakiś tytuł pobytowy w naszym kraju (na przykład nie może pracować na wizie turystycznej) a następnie zezwolenie na pracę (zezwolenie wydane przez wojewodę lub oświadczenie o powierzeniu pracy). Najczęściej cudzoziemcy (w opolskich realiach to przede wszystkim Ukraińcy) pracują na umowę cywilnoprawną i zależy im na tym, by pracować jak najdłużej, nawet kilkanaście godzin na dobę. - Zdarza się, że dostają informację, że ktoś na drugim końcu Polski płaci złotówkę więcej na godzinę i jadą tam, nie patrząc na to, gdzie powierzono im pracę. Liczą, że im się uda, kończy się to różnie - mówi nasz gość. Wysiński należy do działającego przy wojewodzie zespołu do spraw handlu ludzi. Tu chodzi o sytuacje, zwykle trudne do udowodnienia, polegające na tym, że pracodawca w jakiś sposób ogranicza wolność pracowników, na przykład odbierając im dokumenty i zakazując opuszczania miejsca zakwaterowania.
Sebastian Szczurek o tym, skąd pochodzą cudzoziemcy, którzy pracują na terenie województwa opolskiego
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- Nie ma przesady w stwierdzeniu, że na Opolszczyźnie pracuje pół świata. Oprócz Ukraińców, którzy stanowią 88,6 procent zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców, mamy pracowników z 83 krajów. W skali całej Polski to aż 172 kraje. Coraz częściej pracują u nas, zwykle prowadząc własny biznes, obywatele bogatych krajów unii, coraz więcej jest także pracowników z krajów dość egzotycznych. Na Opolszczyźnie mamy na przykład jednego Australijczyka - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Także przybysze z Ukrainy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie własne firmy. Ilość cudzoziemców rośnie lawinowo: w latach 2009 - 2014 liczba obcokrajowców zarejestrowanych z ZUS wzrosła o 59 tysięcy, po roku 2014 - już o 445 tysięcy.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »