Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku…
2019-07-18, 09:14 Autor: Marek Świercz

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.
Ewa Pinkawa o naborze podwójnego rocznika do szkół średnich
Ewa Pinkawa, naczelniczka Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich
- Jest podwójny nabór, ale mamy ośrodki, które sobie doskonale poradzą z tym podwójnym naborem. My otworzyliśmy dodatkowo 14 klas i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca - mówiła w "Poglądach i osądach" Ewa Pinkawa, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich.

Jak mówi nasz gość, strzeleckie szkoły średnie muszą rywalizować z większymi ościennymi ośrodkami. Do Opola dojeżdżają uczniowie nie tylko z Izbicka, ale także z samych Strzelec Opolskich. Młodzież z Ujazdu chętnie wybiera szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, a ta z Kielczy czy Zawadzkiego - szkoły w Tarnowskich Górach.

- Oceniamy, że szkoły poza terenem powiatu strzeleckiego wybiera około 24 procent absolwentów z naszego terenu - mówi nam Pinkawa.
Jak informuje nasz gość, w tegorocznym naborze praktycznie wszyscy uczniowie, którzy wybrali szkoły na terenie powiatu, znajdą w nich swoje miejsce. Co więcej, są jeszcze wolne miejsca.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »