Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk…
2019-06-26, 08:59 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola

Jacek Niesłuchowski o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego
Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
- Zachęcamy wszystkich do udziału w jedenastej już edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Mamy tu dwie kategorie: najlepsza przestrzeń oraz najlepszy obiekt użyteczności publicznej. W tym roku, z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii, chcemy także wyróżnić najciekawsze miejsca, które zmieniły się dzięki unijnym dotacjom - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Konkurs ogłoszono we wtorek "pod chmurką", na bulwarach nadodrzańskich, które zostały nagrodzone w roku 2012. Realizacje można zgłaszać do 18 sierpnia (mailowo, listownie lub osobiście, wszystkie szczegóły na stronie przestrzeń.opolskie.pl), potem zbierze się komisja konkursowa, która do października objedzie wszystkie zgłoszone miejsca i potem wybierze najciekawsze. We wrześniu uruchomiona zostanie także aplikacja, która pozwoli mieszkańcom regionu na wybór najciekawszych, ich zdaniem, miejsc i obiektów.
Do tej pory do konkursu zgłoszono 191 różnych propozycji, nagrody lub wyróżnienia przyznano 51 z nich. - Czy są propozycje budzące kontrowersje? Tak było z Małym Rynkiem w Opolu, nie wszystkim podobało się, że jest tam tyle betonu. Ale dziś jest to miejsce powszechnie akceptowane - mówi nasz gość.
Dr Joanna Filipczak o tym jak o to, jak wygląda nasza przestrzeń publiczna w Opolu
Dr Joanna Filipczyk, historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego
- Jeszcze nie widziałam pomnika przy galerii Solaris, ale mam pewną obawę, że to miejsce jest zagospodarowywane nieco chaotycznie. Ale ten chaos w planowaniu przestrzennym to chyba nasza specjalność. Tak jak tzw. pasteloza, zwana też Szaleństwem Słowiańszczyzny, czyli malowanie elewacji bloków wielkopłytowych na różne pastelowe kolory. Ostatnio mówi się o kolejnym zjawisku: betonozie - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Joanna Filipczyk,historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa problemem jest i to, że Polacy nie bardzo lubią stosować się do zaleceń fachowców-planistów, i to, że źle się czują w pustej przestrzeni (tzw, horror vacui) i od razu chcą ją czymś zapełnić. Jak na ulicy Krakowskiej, która - zdaniem naszego gościa - powinna być zwykłą ulicą a została niepotrzebnie wzbogacona o różne ozdóbki.

Dr Filipczyk zapytaliśmy także o opolskie pomniki. Stwierdziła, że pomysł skorzystania z marmuru z Cararry do zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego był niezły, problem w tym, że rzeźbę planuje się pod kątem konkretnego otoczenia. I tego tu zabrakło. Wzgórze Uniwersyteckie nasz gość uznał za swego rodzaju "ciekawostkę turystyczna", skrytykował też pomnik księcia Kazimierza I. - Jest dowodem na to, jak wielkie znaczenie przy stawianiu pomników ma polityka historyczna, on stanął na fundamentach pomnika Fryderyka Wielkiego. Czyli w tle tradycyjnie jest polityka.
Z Jackiem Niesłuchowskim rozmawia Marek Świercz
Z dr Joanną Filipczyk rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »