Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem…
2019-05-29, 09:46 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem Płuciennikiem o misjach pokojowych ONZ

Płk Edward Łakomy o pokojowych misja ONZ
Płk Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

- Obchody były bardzo udane, choć trochę popsuła nam szyki pogoda. Z powodu deszczu musieliśmy uroczystości nieco skrócić i część dyplomów rozdać dzieciakom pod wiatą. Niektóre dyplomy trochę zamokły, trzeba je będzie odnowić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" płk Edward Łakomy, prezes koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podsumowując wtorkowe opolskie obchody podwójnego święta: Dnia Weterana Działań Poza Granicami Kraju oraz Międzynarodowego Święta Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia (opolskie koło jest o rok młodsze). Jak mówi nasz gość, powstało po tym, jak w 1997 roku Światowa Federacja Weteranów obradująca w Seulu przyjęła uchwałę, w myśl której weterani misji pokojowych zostali uznani za kombatantów.

- My zawsze się kombatantami czuliśmy - stwierdził płk Łakomy, który brał udział w misji w Egipcie w latach 70. XX wieku.
Nasz gość zaznacza, że do stowarzyszenia należą nie tylko żołnierze służący pod flagą ONZ, ale także uczestnicy późniejszych misji w Iraku czy Afganistanie mających zupełnie inny charakter, bo tam trwały regularne walki, w których brali udział także Polacy (głośna obrona ratusza w Karbali w Iraku czy przypomniana niedawno bitwa w Kambodży, gdzie polski oddział odpadł atak Czerwonych Khmerów.
Płk Łakomy mówi, że trochę żałuje, że Polacy ograniczyli swój udział w misjach ONZ, ale cieszy go pomysł, by jesienią tego roku pojechali na misję do Libanu.

- Ale pamiętajmy, że Polacy cały czas służą poza granicami kraju, w tej chwili w różnych misjach bierze udział półtora tysiąca naszych żołnierzy - dodaje.
Kpt Piotr Płuciennik o misjach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

- W tej chwili mamy trzy nasze misje: w Afganistanie, Rumunii i we Włoszech. Nasi logistycy służą też w Iraku i Bośni. To wygląda tak, że cały czas mamy trzy zmiany na misjach, trzy odpoczywają po misji na urlopie aklimatyzacyjnym a trzy kolejny się przygotowują do wyjazdu. Czyli spora cześć żołnierzy jest wyłączona z bieżącej pracy brygady - mówił w "Poglądach i osądach" kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dodajmy, że 10 OBL, która została utworzona rozkazem z 9 lutego 1999 roku, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Różne uroczystości trwają od początku roku, ich kulminacha nastąpi w czerwcu. 18 czerwca odsłonięty zostanie na terenie jednostki nowy pomnik XX-lecia brygady (z tablicami informującymi o wszystkich misjach z udziałem opolskich logistyków), 25 czerwca odprawiona zostanie msza w kościele pw. Błogosławionego Czesława, dzień później żołnierze spotkają sie w koszarach brygady a dzień później w Teatrze im. Jana Kochanowskiego obędzie się wielka gala z udziałem, jak mówi nasz gość, "wszystkich przyjaciół brygady".

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »