Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem…
2019-05-29, 09:46 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem Płuciennikiem o misjach pokojowych ONZ

Płk Edward Łakomy o pokojowych misja ONZ
Płk Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

- Obchody były bardzo udane, choć trochę popsuła nam szyki pogoda. Z powodu deszczu musieliśmy uroczystości nieco skrócić i część dyplomów rozdać dzieciakom pod wiatą. Niektóre dyplomy trochę zamokły, trzeba je będzie odnowić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" płk Edward Łakomy, prezes koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podsumowując wtorkowe opolskie obchody podwójnego święta: Dnia Weterana Działań Poza Granicami Kraju oraz Międzynarodowego Święta Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia (opolskie koło jest o rok młodsze). Jak mówi nasz gość, powstało po tym, jak w 1997 roku Światowa Federacja Weteranów obradująca w Seulu przyjęła uchwałę, w myśl której weterani misji pokojowych zostali uznani za kombatantów.

- My zawsze się kombatantami czuliśmy - stwierdził płk Łakomy, który brał udział w misji w Egipcie w latach 70. XX wieku.
Nasz gość zaznacza, że do stowarzyszenia należą nie tylko żołnierze służący pod flagą ONZ, ale także uczestnicy późniejszych misji w Iraku czy Afganistanie mających zupełnie inny charakter, bo tam trwały regularne walki, w których brali udział także Polacy (głośna obrona ratusza w Karbali w Iraku czy przypomniana niedawno bitwa w Kambodży, gdzie polski oddział odpadł atak Czerwonych Khmerów.
Płk Łakomy mówi, że trochę żałuje, że Polacy ograniczyli swój udział w misjach ONZ, ale cieszy go pomysł, by jesienią tego roku pojechali na misję do Libanu.

- Ale pamiętajmy, że Polacy cały czas służą poza granicami kraju, w tej chwili w różnych misjach bierze udział półtora tysiąca naszych żołnierzy - dodaje.
Kpt Piotr Płuciennik o misjach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

- W tej chwili mamy trzy nasze misje: w Afganistanie, Rumunii i we Włoszech. Nasi logistycy służą też w Iraku i Bośni. To wygląda tak, że cały czas mamy trzy zmiany na misjach, trzy odpoczywają po misji na urlopie aklimatyzacyjnym a trzy kolejny się przygotowują do wyjazdu. Czyli spora cześć żołnierzy jest wyłączona z bieżącej pracy brygady - mówił w "Poglądach i osądach" kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dodajmy, że 10 OBL, która została utworzona rozkazem z 9 lutego 1999 roku, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Różne uroczystości trwają od początku roku, ich kulminacha nastąpi w czerwcu. 18 czerwca odsłonięty zostanie na terenie jednostki nowy pomnik XX-lecia brygady (z tablicami informującymi o wszystkich misjach z udziałem opolskich logistyków), 25 czerwca odprawiona zostanie msza w kościele pw. Błogosławionego Czesława, dzień później żołnierze spotkają sie w koszarach brygady a dzień później w Teatrze im. Jana Kochanowskiego obędzie się wielka gala z udziałem, jak mówi nasz gość, "wszystkich przyjaciół brygady".

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »