Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem…
2019-05-29, 09:46 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem Płuciennikiem o misjach pokojowych ONZ

Płk Edward Łakomy o pokojowych misja ONZ
Płk Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

- Obchody były bardzo udane, choć trochę popsuła nam szyki pogoda. Z powodu deszczu musieliśmy uroczystości nieco skrócić i część dyplomów rozdać dzieciakom pod wiatą. Niektóre dyplomy trochę zamokły, trzeba je będzie odnowić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" płk Edward Łakomy, prezes koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podsumowując wtorkowe opolskie obchody podwójnego święta: Dnia Weterana Działań Poza Granicami Kraju oraz Międzynarodowego Święta Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia (opolskie koło jest o rok młodsze). Jak mówi nasz gość, powstało po tym, jak w 1997 roku Światowa Federacja Weteranów obradująca w Seulu przyjęła uchwałę, w myśl której weterani misji pokojowych zostali uznani za kombatantów.

- My zawsze się kombatantami czuliśmy - stwierdził płk Łakomy, który brał udział w misji w Egipcie w latach 70. XX wieku.
Nasz gość zaznacza, że do stowarzyszenia należą nie tylko żołnierze służący pod flagą ONZ, ale także uczestnicy późniejszych misji w Iraku czy Afganistanie mających zupełnie inny charakter, bo tam trwały regularne walki, w których brali udział także Polacy (głośna obrona ratusza w Karbali w Iraku czy przypomniana niedawno bitwa w Kambodży, gdzie polski oddział odpadł atak Czerwonych Khmerów.
Płk Łakomy mówi, że trochę żałuje, że Polacy ograniczyli swój udział w misjach ONZ, ale cieszy go pomysł, by jesienią tego roku pojechali na misję do Libanu.

- Ale pamiętajmy, że Polacy cały czas służą poza granicami kraju, w tej chwili w różnych misjach bierze udział półtora tysiąca naszych żołnierzy - dodaje.
Kpt Piotr Płuciennik o misjach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

- W tej chwili mamy trzy nasze misje: w Afganistanie, Rumunii i we Włoszech. Nasi logistycy służą też w Iraku i Bośni. To wygląda tak, że cały czas mamy trzy zmiany na misjach, trzy odpoczywają po misji na urlopie aklimatyzacyjnym a trzy kolejny się przygotowują do wyjazdu. Czyli spora cześć żołnierzy jest wyłączona z bieżącej pracy brygady - mówił w "Poglądach i osądach" kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dodajmy, że 10 OBL, która została utworzona rozkazem z 9 lutego 1999 roku, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Różne uroczystości trwają od początku roku, ich kulminacha nastąpi w czerwcu. 18 czerwca odsłonięty zostanie na terenie jednostki nowy pomnik XX-lecia brygady (z tablicami informującymi o wszystkich misjach z udziałem opolskich logistyków), 25 czerwca odprawiona zostanie msza w kościele pw. Błogosławionego Czesława, dzień później żołnierze spotkają sie w koszarach brygady a dzień później w Teatrze im. Jana Kochanowskiego obędzie się wielka gala z udziałem, jak mówi nasz gość, "wszystkich przyjaciół brygady".

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »