Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Violettą Porowską i Pawłem Kampą o…
2019-05-28, 10:08 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Violettą Porowską i Pawłem Kampą o wyborach do europarlamentu

Rozmowa z Violettą Porowską o wyborach do europarlamentu
Violetta Porowska, przewodnicząca opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

- Opozycja cały czas popełnia te same błędy i jej reakcja na niedzielne przegrane wybory pokazuje, że nadal będzie to robić. Cały jej program sprowadza się do odsunięcia nas od władzy. Politycy Koalicji Europejskiej powtarzają, że na prawicę zagłosowali ci, którzy nie płacą podatków, ci najgorzej wykształceni, co znaczy, że w ogóle nie rozumieją, jak należy traktować obywateli. Oni ich po prostu obrażają - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i przewodnicząca struktur PiS w regionie, dodając, że w jej ocenie KE może się na fali powyborczych rozliczeń po prostu rozpaść.

Nasz gość stwierdził, że jeśli popatrzeć na wynik KE, to można obrazowa ocenić, że "zwyciężył PZPR".

- Mandaty otrzymała piątka działaczy lewicy, którzy karierę rozpoczęli w minionym systemie. To tacy ludzie jak Włodzimierz Cimoszewicz czy Leszek Miller - mówiła Porowska.

Liderka opolskiej prawicy była w poniedziałek w Warszawie, gdzie PiS podsumował niedzielne wybory.

- To nasz ogromny sukces. Prezes Kaczyński przypomniał, że takiego poparcia dla jednej partii nie było od 1989 roku - mówiła. - Także na Opolszczyźnie odnieśliśmy sukces. można powiedzieć, że prawica odbija Opolszczyznę. Pięć lat temu PiS zwyciężył w dwóch powiatach, teraz wygrał w sześciu, czyli w połowie. Wtedy poparło nas 23 procent głosujących, teraz 38,9 procent - wyliczała.


Rozmowa z Pawłem Kampą o wyborach do europarlamentu
Paweł Kampa, sekretarz opolskich struktur SLD

- Czy SLD wraca do gry? Jak najbardziej, odnieśliśmy w niedzielę sukces, wprowadzając do Parlamentu Europejskiego pięciu naszych polityków. To, że byli związani z PZPR nie ma w mojej ocenie żadnego znaczenia. To przecież 50 lat historii Polski. To doświadczeni politycy, którzy na pewno będą nas dobrze reprezentowali w Brukseli - mówił w "Poglądach i osądach" Paweł Kampa, sekretarz regionalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Nasz gość przyznał, że w poniedziałek działacze lewicy przeżyli prawdziwą huśtawkę nastrojów, bo liczyli na szósty mandat i to właśnie w okręgu opolsko-dolnośląskim. O 9:00 okazało się, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska ma piąty wynik w okręgu, czyli wyglądało, że ma mandat w kieszeni (w okręgu nr 12 do tej pory zdobywano 5 albo sześć mandatów). Po podliczeniu głosów wyszło na to, że z powodu niskiej frekwencji tym razem w naszym okręgu będzie tylko czterech europosłów.
- Naszym problemem jest to, że więcej osób w regionie jest zameldowanych niż w nim faktycznie mieszka - dodał Kampa.
Zapytany o przyszłość Koalicji Europejskiej, stwierdził, że spodziewa się, że mogą ją opuścić ludowcy. Co do SLD, to zadecydują wszyscy członkowie partii w liczbie około 23 tysięcy.
- W czerwcu organizujemy referendum, w którym wszyscy działacze wypowiedzą się, w jakiej formule SLD ma iść do jesiennych wyborów - tłumaczy Kampa.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »