Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu…
2019-05-02, 09:05 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu III rocznicy Powstania Śląskiego i Ryszardem Jóźwickim o Pikniku Kawaleryjskim

Jerzy Czerwiński o obchodach rocznicy wybuch III Powstania Śląskiego
Jerzy Czerwiński, senator PiS
- Jest grupa ludzi, która przez kilka a nawet kilkanaście lat świętowała kolejne rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny. Ja jestem jedną z tych osób, jest także senator Grzegorz Peczkis, jest stowarzyszenie Polski Śląsk z panią Alicją Nabzdyk-Kaczmarek, jest pan profesor Franciszek Marek, jest pan Maciej Ślęczek, miejscowy polski Ślązak, jest też środowisko młodych ludzi z Kędzierzyna-Koźla oraz wielu ludzi z całego regionu, którzy mówią i myślą po polsku – stwierdził w rozmowie „W cztery oczy” senator PiS Jerzy Czerwiński.

Przypomnijmy: oddolne obchody pod patronatem Jerzego Czerwińskiego były organizowane w latach, gdy oficjalne uroczystości 3 maja zostały ograniczone do złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego o obchody organizowane przez samorząd województwa przełożone na koniec maja, czyli w rocznicę bitwy o Górę św. Anny.

- Pytanie, kto wygrał tę bitwę i co wtedy świętujemy? – pyta retorycznie Czerwiński. – Gdy zmieniła się władza, te obchody zyskały wsparcie urzędu wojewódzkiego, wojewoda objął je patronatem. Obchody są społeczne, ale ze wsparciem czynników oficjalnych. W tym roku rozpoczynamy 3 maja o 10:00 od mszy w bazylice, potem schodzimy pod pomnik, tam są wystąpienia okolicznościowe a na finał skromny poczęstunek.

Nasz gość zwrócił też uwagę na nowe społeczne inicjatywy – w tym roku własne obchody organizują także mieszkańcy Leśnicy.
Ryszard Jóźwicki o tegorocznym Pikniku Kawaleryjskim
Ryszard Jóźwicki z Klubu Jeździeckiego Ostroga Opole
- Służę w Opolskim Ochotniczym Szwadronie Kawalerii, ona łączy stowarzyszenia kultywujące tradycje różnych pułków kawalerii II RP, a dokładnie to działam w sekcji kawaleryjskiej Ludowego Klubu Jeździeckiego Ostroga, w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego – mówił w „Poglądach i osądach” Ryszard Jóźwicki, który zjawił się w Radiu Opole, by zaprosić wszystkich na piknik kawaleryjski, który tradycyjnie organizowany jest na błoniach, pod tak zwaną „górką”, na osiedlu Armii Krajowej.

W kawaleryjskich grupach rekonstrukcyjnych działa ponad 100 osób, w tym – amazonki. Prezentacje tradycji kawaleryjskich ruszyły w 2010 roku i na trwałe wpisały się w kalendarz opolskich imprez. W tym roku piknik startuje godzinie, ma bardzo bogaty program (do sprawdzenia na stronie opolskiego samorządu). Opolscy kawalerzyści tradycyjnie wezmą także udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »