Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem…
2019-04-30, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem o kaprysach aury pogodowej

Dariusz Gieroń o sytuacji w opolskich lasach po ostatnich opadach deszczu
Dariusz Gieroń, młodszy brygadier straży pożarniczej
- Opady deszczu zdecydowanie poprawiły sytuację, bo zagrożenie pożarowe było bardzo poważne i realne. U nas na Opolszczyźnie nie była może tak katastrofalnie niska, natomiast na obszarze kraju mieliśmy niespotykaną liczbę interwencji. U nas było nieco lepiej, aczkolwiek także mamy większą liczbę pożarów suchych traw i lasów. Deszcz bardzo pomógł, liczba zdarzeń spadła praktycznie do zera - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W kraju świąteczny weekend przyniósł ponad 3 tysiące interwencji, w pożarach zginęło w sumie 8 osób (9 w pożarach suchych traw, 2 w pożarach lasów). - W tym roku odnotowaliśmy już na Opolszczyźnie 831, to więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to w analogicznym okresie odnotowaliśmy 790 takich zdarzeń. W całym 2018 roku 1836 pożarów traw - mówił nasz gość.

Jak tłumaczył Gieroń, trawy płoną nie tylko wiosną, ale także w lecie, przy okazji prac polowych, gdy na polach mamy wysuszone ścierniska.
Dodajmy, że komuś, kto podpali trawę, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności (jeśli pożar może zagrozić życiu lub zdrowie albo mieniu wielkiej wartości).
Nasz gość dodaje, że walka z ogniem to nie jedyne zadanie strażaków, statystyki pokazują, że wyjazdy do pożarów to tylko 24 procent interwencji, najczęstsze są tak zwane zagrożenia lokalne, na przykład wypadki komunikacyjne.
Tomasz Wiciak o tym, jak ważne dla rolnictwa były ostatnie opady
Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski
- Też odetchnąłem, jestem po tych ostatnich opadach pełen optymizmu i radości. 26 litrów na metr kwadratowy, wczoraj do wieczora 18 litrów, w nocy kolejne 8 litrów na terenie mojej miejscowości. Dla mnie to bardzo dużo, bo kukurydza posiana, buraki posiane, deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z ramienia PSL a zarazem czynny rolnik i członek władz opolskiej Izby Rolniczej.

Nasz gość tłumaczy, że każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - tłumaczy Wiciak, dodając, że nie pamięta tak suchej wiosny. - Mam nadzieję, że maj będzie deszczowy - dodaje.
Naszego gościa, polityka ludowców, zapytaliśmy także o takie ruchy jak Agro Unia, przez niektórych traktowana jak nowa Samoobrona. - To nie te czasy. Za Leppera rolników było znacznie więcej, teraz protestują zresztą tylko producenci owoców i warzyw oraz hodowcy trzody - odpowiada.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »