Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem…
2019-04-30, 09:54 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Dariuszem Gieroniem i Tomaszem Wiciakiem o kaprysach aury pogodowej

Dariusz Gieroń o sytuacji w opolskich lasach po ostatnich opadach deszczu
Dariusz Gieroń, młodszy brygadier straży pożarniczej
- Opady deszczu zdecydowanie poprawiły sytuację, bo zagrożenie pożarowe było bardzo poważne i realne. U nas na Opolszczyźnie nie była może tak katastrofalnie niska, natomiast na obszarze kraju mieliśmy niespotykaną liczbę interwencji. U nas było nieco lepiej, aczkolwiek także mamy większą liczbę pożarów suchych traw i lasów. Deszcz bardzo pomógł, liczba zdarzeń spadła praktycznie do zera - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W kraju świąteczny weekend przyniósł ponad 3 tysiące interwencji, w pożarach zginęło w sumie 8 osób (9 w pożarach suchych traw, 2 w pożarach lasów). - W tym roku odnotowaliśmy już na Opolszczyźnie 831, to więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to w analogicznym okresie odnotowaliśmy 790 takich zdarzeń. W całym 2018 roku 1836 pożarów traw - mówił nasz gość.

Jak tłumaczył Gieroń, trawy płoną nie tylko wiosną, ale także w lecie, przy okazji prac polowych, gdy na polach mamy wysuszone ścierniska.
Dodajmy, że komuś, kto podpali trawę, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności (jeśli pożar może zagrozić życiu lub zdrowie albo mieniu wielkiej wartości).
Nasz gość dodaje, że walka z ogniem to nie jedyne zadanie strażaków, statystyki pokazują, że wyjazdy do pożarów to tylko 24 procent interwencji, najczęstsze są tak zwane zagrożenia lokalne, na przykład wypadki komunikacyjne.
Tomasz Wiciak o tym, jak ważne dla rolnictwa były ostatnie opady
Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski
- Też odetchnąłem, jestem po tych ostatnich opadach pełen optymizmu i radości. 26 litrów na metr kwadratowy, wczoraj do wieczora 18 litrów, w nocy kolejne 8 litrów na terenie mojej miejscowości. Dla mnie to bardzo dużo, bo kukurydza posiana, buraki posiane, deszcz jest zbawieniem, szczególnie dla rzepaku - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski z ramienia PSL a zarazem czynny rolnik i członek władz opolskiej Izby Rolniczej.

Nasz gość tłumaczy, że każda roślina potrzebuje wody w innym okresie, dlatego rolnicy tak bardzo są uzależnieni od pogody. - To taki biznes pod chmurką - tłumaczy Wiciak, dodając, że nie pamięta tak suchej wiosny. - Mam nadzieję, że maj będzie deszczowy - dodaje.
Naszego gościa, polityka ludowców, zapytaliśmy także o takie ruchy jak Agro Unia, przez niektórych traktowana jak nowa Samoobrona. - To nie te czasy. Za Leppera rolników było znacznie więcej, teraz protestują zresztą tylko producenci owoców i warzyw oraz hodowcy trzody - odpowiada.

Zobacz także

2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »