Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak…
2019-04-29, 09:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak o zakończonym strajku nauczycieli

Violetta Porowska w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Nowe rozwiązania zastosowane w urzędzie podyktowane są względami bezpieczeństwa i mają w gruncie rzeczy ułatwić życie petentom, bo przed barierkami będą urzędnicy, którzy pokierują ich do odpowiednich biur. Takie barierki są stosowane w większości urzędów i naprawdę nie mają na celu, jak piszą niektóre media, odizolowanie władzy od społeczeństwa - stwierdziła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska, dodając, że ilość petentów, choćby ze względu na napływ imigrantów z Ukrainy, znacząco wzrosła.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zakończonym strajku nauczycieli zbliżających się maturach. - Kryzys został zażegnany i jako przedstawiciel tego rządu mogę powiedzieć, że jestem z tego dumna. Naprawdę nie mogliśmy sobie pozwolić na złamanie życia 300 tysiącom młodych ludzi - stwierdziła. - Jasne jest także dla wszystkich, że trzeba rozpocząć debatę o dalszym reformowaniu polskiej szkoły. Szkoda, że przywódcy strajku chcieli rozmawiać tylko o płacach, a nie zmianie warunków pracy, na które tak narzekali - dodała.

Kolejnym tematem były narzekania starostów na finansowanie szpitali powiatowych.
- Taka debata przetoczyła się przez media w minionym tygodniu, akurat wtedy, gdy opolski NFZ dostał dodatkowe 16 mln zł - stwierdziła Porowska. - To irytujące, bo od czterech prawie lat namawiam starostów, by siedli do rozmów i zastanowili się, jak zreorganizować swoje szpitale. Bo wciąż mamy takie oddziały, gdzie wykorzystanie łóżek jest na poziomie 19 procent.
Katarzyna Oborska-Marcinach o procedurach prawnych związanych z niewypłacaniem nauczycielom wypłaty za strajk
Katarzyna, Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu
- W Opolu strajkowały wszystkie szkoły i do końca widać było determinację nauczycieli. Dla nas ważne jest to, że mimo akcji protestacyjnej udało się przeprowadzić wszystkie egzaminy, choć - przypomnę - za egzaminy odpowiadamy nie my, ale nadzór pedagogiczny - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu, dodając, że nieco inaczej było w przypadku przedszkoli. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Nasz gość przypomniał, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół. - I tak też się stanie, choć w tej chwili wszystko wskazuje na to, że te pieniądze będą musiały zostać potrącone z wypłat strajkujących nauczycieli, bo tak mówi ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - stwierdziła Oborska-Marciniak. - Dodam, że dyrektorzy na umotywowany wniosek nauczyciela mogą rozłożyć te potrącenia na raty. Gorze od niewypłacenia tych wynagrodzeń byłaby konieczność późniejszego ich zwrotu.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »