Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Małgorzatą Kozak
2019-04-25, 10:14 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Małgorzatą Kozak

Adrian Czubak o podsumowaniu trzeciej rocznicy wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus
Adrian Czubak, wojewoda opolski
– Mija trzecia rocznica wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus, więc jest dobra okazja do jego podsumowania. Zrobimy to dziś w Namysłowie. Bilans jest taki, że do opolskich rodzin trafiło w tym okresie prawie 1,5 miliarda złotych, a do rodzin w całym kraju 67 miliardów złotych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” wojewoda opolski Adrian Czubak. Nasz gość przypomniał, że wprowadzenie tego programu w znaczący sposób zmniejszyło problem ubóstwa, dało też efekt demograficzny. – Było to szczególnie widać w roku 2017, zaraz po wprowadzeniu programu. Rok później dzietność nieco spadła, ale i tak była wyższa niż w 2016 roku. Fachowcy twierdzą, że takie wahania to rzecz normalna i około roku 2020 liczba urodzeń znowu wzrośnie – mówił wojewoda Czubak. Gość Radia Opole stwierdził także, że nie wyobraża sobie, by zapowiadany na lipiec strajk pracowników socjalnych mógł wpłynąć na wypłatę świadczeń na pierwsze dziecko. – Wszyscy o to zabiegali, trudno uwierzyć, że urzędnicy mogliby działać przeciwko rodzinom, którym należy się to świadczenie – stwierdził. Czubak zachęcał także uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie „Katyń – zbrodnia bez kary”, który jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Opolu i Opolski Urząd Wojewódzki pod auspicjami Polskiej Fundacji Narodowej. Nagrodą jest wyjazd do Katynia i Smoleńska.
Małgorzata Kozak o tym, jak program Rodzina 500 Plus wpłynął na zachowania opolskich rodzin
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
– Program Rodzina 500 Plus wpłynął na zachowania opolskich rodzin. Te, które korzystały z naszego wsparcia, np. w postaci darmowych obiadów szkołach, bezpłatnych kolonii czy dopłat do szkolnej wyprawki – stwierdzili, że już tej pomocy nie potrzebują. Takich obiadów kupowaliśmy 400, ich liczba spadła o połowę – mówiła w „Poglądach i osądach” Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.
Nasz gość dodał jednak, że są także przykłady zjawisk negatywnych, rodzin, w których pieniądze z programu Rodzina 500 Plus wydawane są na cele inne niż zakładał program. W takim przypadku, po kontroli pracowników socjalnych, gotówka zamieniana jest na świadczenia rzeczowe. Kozak poinformowała, że – niezależnie od środków rządowych – Opole z własnego budżetu wydaje na pomoc społeczną około 30 mln zł rocznie.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »