Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym…
2019-04-11, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników

Herbert Czaja o tym rolnicy przyjęli zapowiedzi wsparcia od rządu
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w rolnictwie pod względem ekonomicznym. Wahania cen skupu a ostatnio długi okres spadu cen trzody sprawiły, że wielu rolników zbankrutowało i zaniechało produkcji. Dla tych ludzi te obietnice są już nierealne, nie mają znaczenia - tak w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej, skomentował zapowiadane przez prezesa PiS dopłaty w wysokości 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika, które miałyby zostać wprowadzone po roku 2021 w ramach drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Czaja stwierdził jednak, że skoro w trzech krajach tego rodzaju dopłaty już funkcjonują (przypomnijmy: Finlandia, Rumunia i Włochy), pojawia się pytanie, dlaczego poprzednia ekipa rządząca nie zadbała o to, by nie wprowadzić ich także w Polsce.
- Sądzę, że nie mieli pomysłów, może było trudno sięgnąć po wzorce z innych krajów. Ale druga rzecz to fakt, że rząd - myślę, że pod naciskiem problemów z ASF, upadkiem wielu firm i niskimi cenami skupu - szuka jakiegoś rozwiązania, sięga po takie pomysły - dodał nasz gość. - Ale to zawsze odbywa się kosztem czegoś. Wiemy, że unijnych pieniędzy będzie mniej, więc pytanie, komu zabierzemy. Zdaniem Czai, choć sama idea jest dobra, to wynegocjowanie takich dopłat z Brukselą może być bardzo trudne. - Dlatego myślę, że obietnice PiS nie wpłyną na polityczne decyzje rolników. Oni są nieufni i będą raczej czekać na konkretne rezultaty - przewiduje nasz gość.
Stanisław Rakoczy o tym jak obietnice prawicy wpłyną na atmosferę polityczną na polskiej wsi
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo
- Nie jest ważne, jak na zapowiedzi PiS zareagowali ludowcy, ważniejsze jest to, jak zareagowali rolnicy. A ci reagują racjonalnie, bo - wbrew temu, co powiedział o nich minister Ardanowski - to są bardzo mądrzy ludzie, którzy doskonale się znają na procedurach unijnych - powiedział w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo a zarazem lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nasz gość przypomniał także, że już teraz funkcjonują dopłaty do rodzimych ras bydła i nie bardzo wie, jak w tym kontekście rozumieć zapowiedzi PiS.
- Poza tym wiadomo, że w kolejnej unijnej perspektywie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska ma otrzymać o 20 mld euro mniej, więc nie bardzo wiem, skąd miałyby się wziąć te pieniądze - stwierdził. Lidera opolskich ludowców zapytaliśmy, czy Koalicja Europejska grupująca kilka partii opozycyjnych pójdzie też w podobnym składzie do wyborów parlamentarnych. - Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale nie wykluczam takiego scenariusza. Dużo pokażą wyniki eurowyborów. To, że udało nam się zbudować taką koalicją, jest ogromnym sukcesem. Może się wydawać egzotyczna, ale przypomnę, że gdy Wincentemu Witosowi zarzucono, że kosztem PSL stworzył Centrolew, a to była podobna sytuacja, odpowiedział, że tam, gdzie zaczyna się interes kraju, tam kończy się interes partyjny - stwierdził Rakoczy.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »