Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem…
2019-04-09, 10:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem

Prof. Dariusz Szostek o V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
– Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami prawa serwowanymi nam nie tylko przez parlament polski, ale i europejski. Żeby tylko zapoznać się z tymi zmianami, musieliby czytać nowe przepisy przez cztery godziny dziennie. Ale są już systemy, które wspierają, choć nie zastępują, sędziego, pomagają mu w analizie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych, firmowanego przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Szczeciński. Konferencja, która jest transmitowana do 10 uczelni w Polsce i dostępna w streamie, startuje dziś na Wydziale Prawa i Administracji UO. Jak mówi nasz gość, gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że prawo usiłuje nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Co nie jest łatwe, przykładem mogą być kwestie spadkowe – prawo pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i kompletnie nie przewidziało takich zjawisk jak kryptowaluty czy artefakty w rodzaju magicznych mieczy (występujące w grach komputerowych, gdzie zdarzają się artefakty osiągające wartość, uwaga, setek tysięcy dolarów). – W jednej z gier ktoś zapłacił za bazę kosmiczną pół miliona dolarów – dodał. Sam Szostek będzie mówił o tzw. blockchainie, czyli najnowszym systemie wymiany danych, który – przynajmniej na razie – zapewnia pełne cyberbezpieczeństwo. – Nie przez przypadek z tego systemu korzystają takie kraje jak Gruzja, Litwa czy Łotwa, najbardziej zagrożone cyberagresją – mówi nasz gość. – Kiedyś zdobywało się terytoria, dziś zdobywa się dane.
Prof. Piotr Stec o tym, dlaczego prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością
prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
– Prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw musi być zmiana rzeczywistości społecznej, żeby prawo zajęło się jej uregulowaniem. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w stanie skonstruować przepisy tak, by następna zmiana była daleko odsunięta w czasie, by nie trzeba było zmieniać przepisów co tydzień – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość podkreśla, że skończyły się czasy, gdy prawnik musiał tylko umieć pisać i czytać. – Dziś musi się znać na nowych technologiach, bo po prostu musi rozumieć, jak działa biznes jego klienta – wyjaśnia. – Co oznacza, że jak trzeba, to musimy zrozumieć procesy informatyczne czy technologiczne. Są takie biznesy, które dotyczą kwestii niematerialnych albo tylko częściowo materialnych. Ale nowe wyzwania dla prawników to nie tylko nowe technologie. Prof. Stec mówi o tym, że UO to jedyna uczelnia w Polsce, na której działa katedra UNESCO, która zajmuje się prawną ochroną dziedzictwa kulturowego. Tu w grę wchodzą na przykład sprawy związane z rozpoznawaniem falsyfikatów.
– W przypadku dawnych malarzy, którzy sami sobie robili farby, można to zbadać. A w przypadku artystów współczesnych, którzy korzystają z gotowych farb? – pyta nasz gość. Prawnicy z UO współpracują także z filologami – jakiś czas temu zrobili konferencję na temat „wszeteczeństwa” w literaturze i prawie. Bo i prawo, i literatura opisuje także kwestie obyczajowe, wystarczy wspomnieć o obecnych sporach o związki partnerskie i jednopłciowe.
Z prof. Dariuszem Szostkiem rozmawia Marek Świercz
Z prof. Piotrem Stecem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »