Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piot ...
2019-04-09, 10:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem

Prof. Dariusz Szostek o V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
– Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami prawa serwowanymi nam nie tylko przez parlament polski, ale i europejski. Żeby tylko zapoznać się z tymi zmianami, musieliby czytać nowe przepisy przez cztery godziny dziennie. Ale są już systemy, które wspierają, choć nie zastępują, sędziego, pomagają mu w analizie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych, firmowanego przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Szczeciński. Konferencja, która jest transmitowana do 10 uczelni w Polsce i dostępna w streamie, startuje dziś na Wydziale Prawa i Administracji UO. Jak mówi nasz gość, gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że prawo usiłuje nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Co nie jest łatwe, przykładem mogą być kwestie spadkowe – prawo pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i kompletnie nie przewidziało takich zjawisk jak kryptowaluty czy artefakty w rodzaju magicznych mieczy (występujące w grach komputerowych, gdzie zdarzają się artefakty osiągające wartość, uwaga, setek tysięcy dolarów). – W jednej z gier ktoś zapłacił za bazę kosmiczną pół miliona dolarów – dodał. Sam Szostek będzie mówił o tzw. blockchainie, czyli najnowszym systemie wymiany danych, który – przynajmniej na razie – zapewnia pełne cyberbezpieczeństwo. – Nie przez przypadek z tego systemu korzystają takie kraje jak Gruzja, Litwa czy Łotwa, najbardziej zagrożone cyberagresją – mówi nasz gość. – Kiedyś zdobywało się terytoria, dziś zdobywa się dane.
Prof. Piotr Stec o tym, dlaczego prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością
prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
– Prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw musi być zmiana rzeczywistości społecznej, żeby prawo zajęło się jej uregulowaniem. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w stanie skonstruować przepisy tak, by następna zmiana była daleko odsunięta w czasie, by nie trzeba było zmieniać przepisów co tydzień – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość podkreśla, że skończyły się czasy, gdy prawnik musiał tylko umieć pisać i czytać. – Dziś musi się znać na nowych technologiach, bo po prostu musi rozumieć, jak działa biznes jego klienta – wyjaśnia. – Co oznacza, że jak trzeba, to musimy zrozumieć procesy informatyczne czy technologiczne. Są takie biznesy, które dotyczą kwestii niematerialnych albo tylko częściowo materialnych. Ale nowe wyzwania dla prawników to nie tylko nowe technologie. Prof. Stec mówi o tym, że UO to jedyna uczelnia w Polsce, na której działa katedra UNESCO, która zajmuje się prawną ochroną dziedzictwa kulturowego. Tu w grę wchodzą na przykład sprawy związane z rozpoznawaniem falsyfikatów.
– W przypadku dawnych malarzy, którzy sami sobie robili farby, można to zbadać. A w przypadku artystów współczesnych, którzy korzystają z gotowych farb? – pyta nasz gość. Prawnicy z UO współpracują także z filologami – jakiś czas temu zrobili konferencję na temat „wszeteczeństwa” w literaturze i prawie. Bo i prawo, i literatura opisuje także kwestie obyczajowe, wystarczy wspomnieć o obecnych sporach o związki partnerskie i jednopłciowe.
Z prof. Dariuszem Szostkiem rozmawia Marek Świercz
Z prof. Piotrem Stecem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »