Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem…
2019-04-09, 10:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem

Prof. Dariusz Szostek o V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
– Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami prawa serwowanymi nam nie tylko przez parlament polski, ale i europejski. Żeby tylko zapoznać się z tymi zmianami, musieliby czytać nowe przepisy przez cztery godziny dziennie. Ale są już systemy, które wspierają, choć nie zastępują, sędziego, pomagają mu w analizie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych, firmowanego przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Szczeciński. Konferencja, która jest transmitowana do 10 uczelni w Polsce i dostępna w streamie, startuje dziś na Wydziale Prawa i Administracji UO. Jak mówi nasz gość, gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że prawo usiłuje nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Co nie jest łatwe, przykładem mogą być kwestie spadkowe – prawo pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i kompletnie nie przewidziało takich zjawisk jak kryptowaluty czy artefakty w rodzaju magicznych mieczy (występujące w grach komputerowych, gdzie zdarzają się artefakty osiągające wartość, uwaga, setek tysięcy dolarów). – W jednej z gier ktoś zapłacił za bazę kosmiczną pół miliona dolarów – dodał. Sam Szostek będzie mówił o tzw. blockchainie, czyli najnowszym systemie wymiany danych, który – przynajmniej na razie – zapewnia pełne cyberbezpieczeństwo. – Nie przez przypadek z tego systemu korzystają takie kraje jak Gruzja, Litwa czy Łotwa, najbardziej zagrożone cyberagresją – mówi nasz gość. – Kiedyś zdobywało się terytoria, dziś zdobywa się dane.
Prof. Piotr Stec o tym, dlaczego prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością
prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
– Prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw musi być zmiana rzeczywistości społecznej, żeby prawo zajęło się jej uregulowaniem. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w stanie skonstruować przepisy tak, by następna zmiana była daleko odsunięta w czasie, by nie trzeba było zmieniać przepisów co tydzień – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość podkreśla, że skończyły się czasy, gdy prawnik musiał tylko umieć pisać i czytać. – Dziś musi się znać na nowych technologiach, bo po prostu musi rozumieć, jak działa biznes jego klienta – wyjaśnia. – Co oznacza, że jak trzeba, to musimy zrozumieć procesy informatyczne czy technologiczne. Są takie biznesy, które dotyczą kwestii niematerialnych albo tylko częściowo materialnych. Ale nowe wyzwania dla prawników to nie tylko nowe technologie. Prof. Stec mówi o tym, że UO to jedyna uczelnia w Polsce, na której działa katedra UNESCO, która zajmuje się prawną ochroną dziedzictwa kulturowego. Tu w grę wchodzą na przykład sprawy związane z rozpoznawaniem falsyfikatów.
– W przypadku dawnych malarzy, którzy sami sobie robili farby, można to zbadać. A w przypadku artystów współczesnych, którzy korzystają z gotowych farb? – pyta nasz gość. Prawnicy z UO współpracują także z filologami – jakiś czas temu zrobili konferencję na temat „wszeteczeństwa” w literaturze i prawie. Bo i prawo, i literatura opisuje także kwestie obyczajowe, wystarczy wspomnieć o obecnych sporach o związki partnerskie i jednopłciowe.
Z prof. Dariuszem Szostkiem rozmawia Marek Świercz
Z prof. Piotrem Stecem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »