Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem…
2019-04-09, 10:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Dariuszem Szostkiem i prof. Piotrem Stecem

Prof. Dariusz Szostek o V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych
– Sztuczna inteligencja ma coraz większe znaczenie. Prawnicy nie nadążają za zmianami prawa serwowanymi nam nie tylko przez parlament polski, ale i europejski. Żeby tylko zapoznać się z tymi zmianami, musieliby czytać nowe przepisy przez cztery godziny dziennie. Ale są już systemy, które wspierają, choć nie zastępują, sędziego, pomagają mu w analizie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Dariusz Szostek, organizator V Forum Prawa Mediów Elektronicznych, firmowanego przez Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Szczeciński. Konferencja, która jest transmitowana do 10 uczelni w Polsce i dostępna w streamie, startuje dziś na Wydziale Prawa i Administracji UO. Jak mówi nasz gość, gwałtowny rozwój nowych technologii sprawia, że prawo usiłuje nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Co nie jest łatwe, przykładem mogą być kwestie spadkowe – prawo pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i kompletnie nie przewidziało takich zjawisk jak kryptowaluty czy artefakty w rodzaju magicznych mieczy (występujące w grach komputerowych, gdzie zdarzają się artefakty osiągające wartość, uwaga, setek tysięcy dolarów). – W jednej z gier ktoś zapłacił za bazę kosmiczną pół miliona dolarów – dodał. Sam Szostek będzie mówił o tzw. blockchainie, czyli najnowszym systemie wymiany danych, który – przynajmniej na razie – zapewnia pełne cyberbezpieczeństwo. – Nie przez przypadek z tego systemu korzystają takie kraje jak Gruzja, Litwa czy Łotwa, najbardziej zagrożone cyberagresją – mówi nasz gość. – Kiedyś zdobywało się terytoria, dziś zdobywa się dane.
Prof. Piotr Stec o tym, dlaczego prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością
prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
– Prawo nigdy nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw musi być zmiana rzeczywistości społecznej, żeby prawo zajęło się jej uregulowaniem. Pytanie brzmi, czy jesteśmy w stanie skonstruować przepisy tak, by następna zmiana była daleko odsunięta w czasie, by nie trzeba było zmieniać przepisów co tydzień – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość podkreśla, że skończyły się czasy, gdy prawnik musiał tylko umieć pisać i czytać. – Dziś musi się znać na nowych technologiach, bo po prostu musi rozumieć, jak działa biznes jego klienta – wyjaśnia. – Co oznacza, że jak trzeba, to musimy zrozumieć procesy informatyczne czy technologiczne. Są takie biznesy, które dotyczą kwestii niematerialnych albo tylko częściowo materialnych. Ale nowe wyzwania dla prawników to nie tylko nowe technologie. Prof. Stec mówi o tym, że UO to jedyna uczelnia w Polsce, na której działa katedra UNESCO, która zajmuje się prawną ochroną dziedzictwa kulturowego. Tu w grę wchodzą na przykład sprawy związane z rozpoznawaniem falsyfikatów.
– W przypadku dawnych malarzy, którzy sami sobie robili farby, można to zbadać. A w przypadku artystów współczesnych, którzy korzystają z gotowych farb? – pyta nasz gość. Prawnicy z UO współpracują także z filologami – jakiś czas temu zrobili konferencję na temat „wszeteczeństwa” w literaturze i prawie. Bo i prawo, i literatura opisuje także kwestie obyczajowe, wystarczy wspomnieć o obecnych sporach o związki partnerskie i jednopłciowe.
Z prof. Dariuszem Szostkiem rozmawia Marek Świercz
Z prof. Piotrem Stecem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »