Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o…
2019-03-25, 10:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o przebiegu prac nad strategią dla Opolszczyzny

Marcin Ociepa o pracach nad strategią dla Opolszczyzny
Marcin Ociepa, wojewódzki radny klubu PiS, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Sytuacja na całym świecie podlega tak gwałtownym zmianom, że skuteczne zarządzanie jest dziś zarządzaniem zmianą. Dlatego wszystkie strategie powinny być na tyle elastyczne, żeby te zmiany uwzględniać. W przeciwnym razie trafia na półkę. Uznałem, że jako radny i wiceminister mam te dwie kompetencje, które uprawniają mnie do zainicjowania debaty na temat strategii dla Opolszczyzny. Chciałbym, żeby w jej tworzenie zaangażowali się nasi liderzy różnych środowisk, także ci nowi, choćby wybrani jesienią samorządowcy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, radny wojewódzki PiS a zarazem wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który w niedzielę zorganizował w Studenckim Centrum Kultury własną konwencję programową.

Jak mówi nasz gość, już na tej konferencji pojawiły się w wystąpieniach pierwsze propozycje. Ich pełna lista będzie jednak znana dopiero po konsultacjach przeprowadzonych w całym regionie. Także Ociepa wygłosił swoje expose.

- Przedstawiłem pięć priorytetów. Pierwszy jest oczywisty i uniwersalny - to silna rodzina. Drugi to nowoczesna gospodarka, nastawiona na przemysł 4.0, czyli informatyzacje, automatyzację i robotyzację. Trzeci to synergia uczelni wyższych i tu chodzi nie tylko o połączenie uniwersytetu i szkoły medycznej, ale także - docelowo, w perspektywie kilku lat - federację Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. Czwarty to Odra. Wszyscy wiemy, jak ważne jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Ostatni to walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Te dwa ostatnie mocno wpisują się w strategiczne cele i programy rządowe - mówił nasz gość.
Szymon Ogłaza o pracach urzędu marszałkowskiego nad strategią dla Opolszczyzny
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa
- Prace nad strategią dla regionu do roku 2030 trwają. W tej chwili kończymy diagnozę, niedługo zaczniemy analizę mocnych i słabych stron, czyli tzw. analizę SWOT. Potem przyjdzie czas na konsultacje, w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich środowisk i rejonów Opolszczyzny, bo chcemy, żeby była to strategia stworzona nie tylko przez urzędników i polityków, ale wszystkich mieszkańców. Będzie podstawą do wynegocjowania w Brukseli kolejnego regionalnego programu operacyjnego.

Nasz gość dodał, że właśnie konieczność prezentowania unii bardzo konkretnych celów sprawiła, że samorządy nauczyły się myślenia projektowo-perspektywicznego, dzięki czemu strategie nie są oderwane od rzeczywistości. Ogłaza przyznał przy tym, że prognozowanie nie jest łatwe - gdy pisano strategię do roku 2020 nikt nie przewidział, że w kraju tak będzie niskie bezrobocie. W strategii zapisano aktywizację bezrobotnych, których praktycznie nie ma. Brakuje za to rąk do pracy.

Nasz gość zauważył, że strategia, nad którą pracuje radny Ociepa, nie jest w jego ocenie przedsięwzięciem konkurencyjnym, raczej uzupełniającym i może mieć swój wkład do strategii, która ostatecznie trafi do Brukseli.

Ogłaza zgodził się z tezą, że regionalne strategie powinny się wpisywać w plany rządu, zauważył jednak, że krajowa strategia, którą niedawno konsultowano w Opolu, traktuje problemy Opolszczyzny po macoszemu. - Mamy wrażenie, że zostaliśmy w niej pominięci - stwierdził.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »