Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o pr ...
2019-03-25, 10:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o przebiegu prac nad strategią dla Opolszczyzny

Marcin Ociepa o pracach nad strategią dla Opolszczyzny
Marcin Ociepa, wojewódzki radny klubu PiS, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Sytuacja na całym świecie podlega tak gwałtownym zmianom, że skuteczne zarządzanie jest dziś zarządzaniem zmianą. Dlatego wszystkie strategie powinny być na tyle elastyczne, żeby te zmiany uwzględniać. W przeciwnym razie trafia na półkę. Uznałem, że jako radny i wiceminister mam te dwie kompetencje, które uprawniają mnie do zainicjowania debaty na temat strategii dla Opolszczyzny. Chciałbym, żeby w jej tworzenie zaangażowali się nasi liderzy różnych środowisk, także ci nowi, choćby wybrani jesienią samorządowcy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, radny wojewódzki PiS a zarazem wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który w niedzielę zorganizował w Studenckim Centrum Kultury własną konwencję programową.

Jak mówi nasz gość, już na tej konferencji pojawiły się w wystąpieniach pierwsze propozycje. Ich pełna lista będzie jednak znana dopiero po konsultacjach przeprowadzonych w całym regionie. Także Ociepa wygłosił swoje expose.

- Przedstawiłem pięć priorytetów. Pierwszy jest oczywisty i uniwersalny - to silna rodzina. Drugi to nowoczesna gospodarka, nastawiona na przemysł 4.0, czyli informatyzacje, automatyzację i robotyzację. Trzeci to synergia uczelni wyższych i tu chodzi nie tylko o połączenie uniwersytetu i szkoły medycznej, ale także - docelowo, w perspektywie kilku lat - federację Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. Czwarty to Odra. Wszyscy wiemy, jak ważne jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Ostatni to walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Te dwa ostatnie mocno wpisują się w strategiczne cele i programy rządowe - mówił nasz gość.
Szymon Ogłaza o pracach urzędu marszałkowskiego nad strategią dla Opolszczyzny
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa
- Prace nad strategią dla regionu do roku 2030 trwają. W tej chwili kończymy diagnozę, niedługo zaczniemy analizę mocnych i słabych stron, czyli tzw. analizę SWOT. Potem przyjdzie czas na konsultacje, w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich środowisk i rejonów Opolszczyzny, bo chcemy, żeby była to strategia stworzona nie tylko przez urzędników i polityków, ale wszystkich mieszkańców. Będzie podstawą do wynegocjowania w Brukseli kolejnego regionalnego programu operacyjnego.

Nasz gość dodał, że właśnie konieczność prezentowania unii bardzo konkretnych celów sprawiła, że samorządy nauczyły się myślenia projektowo-perspektywicznego, dzięki czemu strategie nie są oderwane od rzeczywistości. Ogłaza przyznał przy tym, że prognozowanie nie jest łatwe - gdy pisano strategię do roku 2020 nikt nie przewidział, że w kraju tak będzie niskie bezrobocie. W strategii zapisano aktywizację bezrobotnych, których praktycznie nie ma. Brakuje za to rąk do pracy.

Nasz gość zauważył, że strategia, nad którą pracuje radny Ociepa, nie jest w jego ocenie przedsięwzięciem konkurencyjnym, raczej uzupełniającym i może mieć swój wkład do strategii, która ostatecznie trafi do Brukseli.

Ogłaza zgodził się z tezą, że regionalne strategie powinny się wpisywać w plany rządu, zauważył jednak, że krajowa strategia, którą niedawno konsultowano w Opolu, traktuje problemy Opolszczyzny po macoszemu. - Mamy wrażenie, że zostaliśmy w niej pominięci - stwierdził.

Zobacz także

2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »