Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o…
2019-03-25, 10:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Marcinem Ociepą i Szymonem Ogłazą o przebiegu prac nad strategią dla Opolszczyzny

Marcin Ociepa o pracach nad strategią dla Opolszczyzny
Marcin Ociepa, wojewódzki radny klubu PiS, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Sytuacja na całym świecie podlega tak gwałtownym zmianom, że skuteczne zarządzanie jest dziś zarządzaniem zmianą. Dlatego wszystkie strategie powinny być na tyle elastyczne, żeby te zmiany uwzględniać. W przeciwnym razie trafia na półkę. Uznałem, że jako radny i wiceminister mam te dwie kompetencje, które uprawniają mnie do zainicjowania debaty na temat strategii dla Opolszczyzny. Chciałbym, żeby w jej tworzenie zaangażowali się nasi liderzy różnych środowisk, także ci nowi, choćby wybrani jesienią samorządowcy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marcin Ociepa, radny wojewódzki PiS a zarazem wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który w niedzielę zorganizował w Studenckim Centrum Kultury własną konwencję programową.

Jak mówi nasz gość, już na tej konferencji pojawiły się w wystąpieniach pierwsze propozycje. Ich pełna lista będzie jednak znana dopiero po konsultacjach przeprowadzonych w całym regionie. Także Ociepa wygłosił swoje expose.

- Przedstawiłem pięć priorytetów. Pierwszy jest oczywisty i uniwersalny - to silna rodzina. Drugi to nowoczesna gospodarka, nastawiona na przemysł 4.0, czyli informatyzacje, automatyzację i robotyzację. Trzeci to synergia uczelni wyższych i tu chodzi nie tylko o połączenie uniwersytetu i szkoły medycznej, ale także - docelowo, w perspektywie kilku lat - federację Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. Czwarty to Odra. Wszyscy wiemy, jak ważne jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Ostatni to walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Te dwa ostatnie mocno wpisują się w strategiczne cele i programy rządowe - mówił nasz gość.
Szymon Ogłaza o pracach urzędu marszałkowskiego nad strategią dla Opolszczyzny
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa
- Prace nad strategią dla regionu do roku 2030 trwają. W tej chwili kończymy diagnozę, niedługo zaczniemy analizę mocnych i słabych stron, czyli tzw. analizę SWOT. Potem przyjdzie czas na konsultacje, w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich środowisk i rejonów Opolszczyzny, bo chcemy, żeby była to strategia stworzona nie tylko przez urzędników i polityków, ale wszystkich mieszkańców. Będzie podstawą do wynegocjowania w Brukseli kolejnego regionalnego programu operacyjnego.

Nasz gość dodał, że właśnie konieczność prezentowania unii bardzo konkretnych celów sprawiła, że samorządy nauczyły się myślenia projektowo-perspektywicznego, dzięki czemu strategie nie są oderwane od rzeczywistości. Ogłaza przyznał przy tym, że prognozowanie nie jest łatwe - gdy pisano strategię do roku 2020 nikt nie przewidział, że w kraju tak będzie niskie bezrobocie. W strategii zapisano aktywizację bezrobotnych, których praktycznie nie ma. Brakuje za to rąk do pracy.

Nasz gość zauważył, że strategia, nad którą pracuje radny Ociepa, nie jest w jego ocenie przedsięwzięciem konkurencyjnym, raczej uzupełniającym i może mieć swój wkład do strategii, która ostatecznie trafi do Brukseli.

Ogłaza zgodził się z tezą, że regionalne strategie powinny się wpisywać w plany rządu, zauważył jednak, że krajowa strategia, którą niedawno konsultowano w Opolu, traktuje problemy Opolszczyzny po macoszemu. - Mamy wrażenie, że zostaliśmy w niej pominięci - stwierdził.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »