Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz…
2019-03-01, 09:55 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz wicewojewodą Violettą Porowską

Violetta Porowska o wizycie minister edukacji Anny Zalewskiej
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Dla Opolszczyzny 1 marca to bardzo ważny dzień. Po pierwsze dlatego, że przyjeżdża do nas minister edukacji Anna Zalewska, by od Opola rozpocząć cykl konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu. To sfera, która jest dla niej bardzo ważna. Po drugie świętujemy dzień Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych a inicjatywa ustanowienia takiego święta wyszła właśnie z Opola, jej autorem był ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak. Zapraszamy wszystkich na uroczystości - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Nasz gość mówił także o czwartkowym spotkaniu konwentu starostów województwa opolskiego na temat powiatowych szpitali.

- To było dobre spotkanie, rozmawialiśmy o tym, czy nie warto się zastanowić nad pewną optymalizacją obecnej sieci szpitali. Taką, która spraw, że będziemy mądrzej wydawać pieniądze a przy okazji doprowadzony do tego, że będzie mniejszy problem z brakiem kadry. Bo jeśli mamy szpitale, w których rodzi się rocznie 280 dzieci, to może nie warto utrzymywać w nich porodówki a stworzyć w jej miejsce dobrą ginekologię? - pytała retorycznie Porowska.

Wicewojewoda skomentowała także ostatnie wypowiedzi Ruchu Autonomii Śląska na temat potrzeby utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw opolskiego i śląskiego.

- Ten temat co rusza wraca, gdy zbliża się kampania wyborcza. Jest absurdalny, mieszkańcy Opolszczyzny nie mają żadnej wymyślonej tożsamości górnośląskiej, co potwierdzili, gdy bronili samodzielności województwa przy okazji reformy administracyjnej. Niech województwo śląskie zajmie się własnymi problemami, których mu nie brakuje - stwierdziła Porowska.
Anna Zalewska o politycznych planach, strajku nauczycieli oraz reformie edukacji
Anna Zalewska, minister edukacji
- Od budowa szkolnictwa zawodowego jest absolutną koniecznością, aż 48 procent przedsiębiorców twierdzi, że ma problem z pozyskaniem pracowników. Nasze plany skonsultowaliśmy nie tylko z tym środowiskiem, ale także z fachowcami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Musimy iść w stronę nauczania dualnego, łączenia edukacji z praktyką, szkoła musi współpracować z biznesem a szkoły branżowe powinny stać się praktycznie małymi przedsiębiorstwami, będą mogły na takiej kooperacji zarabiać a nauczycielom zawodu firmy współpracujące ze szkołą będą mogły dodatkowo płacić, już są takie prawne możliwości - mówiła w "Poglądach i osądach" minister edukacji zawodowej Anna Zalewska, dodając, że w Opolu zaczyna cykl 16 regionalnych konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu.

Nasz gość dodał, że kluczowe jest także przekonanie rodziców, że wybór szkoły branżowe czy technikum jest dla ich dziecka dobrym życiowym wyborem.

- Dlatego przywracamy system doradztwa zawodowego, nie tylko w klasie siódmej czy ósmej, ale nawet - choć to może zabrzmi dziwnie - pewnego przeddoradztwa w przedszkolu - tłumaczyła minister edukacji.

Zapytana o zapowiadany strajk nauczycieli, Zalewska stwierdziła, że nie wyobraża sobie takiej akcji w czasie egzaminów, bo uderzało by to w uczniów, przekonywała także, że należy się spotkać w pół drogi a planowane przez resort podwyżki stopniowo podniosą zarobki nauczycieli tak, by zahamować proces finansowej degradacji zawodu.

- Od początku mamy świadomość, że jest taka potrzeba - zapewniała. Nasz gość uspokajał także, że mimo tak zwanej podwójnej rekrutacji (do szkół średnich idą w tym roku dwa roczniki) nie będzie kłopotu z miejscami w szkołach.

- Mamy to wszystko dokładnie wyliczone. Może to zabrzmi jak oksymoron, ale w tym roku spotkają się dwa najwyższe niże demograficzne, dzieci jest mniej niż w roku 2010 - wyliczała.

Minister edukacji zapytaliśmy także o pogłoski, że są rodzice, którzy chcą, by ich dzieci dostały jedynki (o co proszą nauczycieli) i zostały na drugi rok, żeby uniknąć podwójnej rekrutacji. - Niemożliwe, w szkole nie zawiera się takich umów, w szkole obowiązują standardy. Poza tym nie wierzę, że jakiś rodzic chciałby własnemu dzieci zrobić taką krzywdę - stwierdziła Zalewska.

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »