Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz…
2019-03-01, 09:55 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz wicewojewodą Violettą Porowską

Violetta Porowska o wizycie minister edukacji Anny Zalewskiej
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Dla Opolszczyzny 1 marca to bardzo ważny dzień. Po pierwsze dlatego, że przyjeżdża do nas minister edukacji Anna Zalewska, by od Opola rozpocząć cykl konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu. To sfera, która jest dla niej bardzo ważna. Po drugie świętujemy dzień Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych a inicjatywa ustanowienia takiego święta wyszła właśnie z Opola, jej autorem był ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak. Zapraszamy wszystkich na uroczystości - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Nasz gość mówił także o czwartkowym spotkaniu konwentu starostów województwa opolskiego na temat powiatowych szpitali.

- To było dobre spotkanie, rozmawialiśmy o tym, czy nie warto się zastanowić nad pewną optymalizacją obecnej sieci szpitali. Taką, która spraw, że będziemy mądrzej wydawać pieniądze a przy okazji doprowadzony do tego, że będzie mniejszy problem z brakiem kadry. Bo jeśli mamy szpitale, w których rodzi się rocznie 280 dzieci, to może nie warto utrzymywać w nich porodówki a stworzyć w jej miejsce dobrą ginekologię? - pytała retorycznie Porowska.

Wicewojewoda skomentowała także ostatnie wypowiedzi Ruchu Autonomii Śląska na temat potrzeby utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw opolskiego i śląskiego.

- Ten temat co rusza wraca, gdy zbliża się kampania wyborcza. Jest absurdalny, mieszkańcy Opolszczyzny nie mają żadnej wymyślonej tożsamości górnośląskiej, co potwierdzili, gdy bronili samodzielności województwa przy okazji reformy administracyjnej. Niech województwo śląskie zajmie się własnymi problemami, których mu nie brakuje - stwierdziła Porowska.
Anna Zalewska o politycznych planach, strajku nauczycieli oraz reformie edukacji
Anna Zalewska, minister edukacji
- Od budowa szkolnictwa zawodowego jest absolutną koniecznością, aż 48 procent przedsiębiorców twierdzi, że ma problem z pozyskaniem pracowników. Nasze plany skonsultowaliśmy nie tylko z tym środowiskiem, ale także z fachowcami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Musimy iść w stronę nauczania dualnego, łączenia edukacji z praktyką, szkoła musi współpracować z biznesem a szkoły branżowe powinny stać się praktycznie małymi przedsiębiorstwami, będą mogły na takiej kooperacji zarabiać a nauczycielom zawodu firmy współpracujące ze szkołą będą mogły dodatkowo płacić, już są takie prawne możliwości - mówiła w "Poglądach i osądach" minister edukacji zawodowej Anna Zalewska, dodając, że w Opolu zaczyna cykl 16 regionalnych konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu.

Nasz gość dodał, że kluczowe jest także przekonanie rodziców, że wybór szkoły branżowe czy technikum jest dla ich dziecka dobrym życiowym wyborem.

- Dlatego przywracamy system doradztwa zawodowego, nie tylko w klasie siódmej czy ósmej, ale nawet - choć to może zabrzmi dziwnie - pewnego przeddoradztwa w przedszkolu - tłumaczyła minister edukacji.

Zapytana o zapowiadany strajk nauczycieli, Zalewska stwierdziła, że nie wyobraża sobie takiej akcji w czasie egzaminów, bo uderzało by to w uczniów, przekonywała także, że należy się spotkać w pół drogi a planowane przez resort podwyżki stopniowo podniosą zarobki nauczycieli tak, by zahamować proces finansowej degradacji zawodu.

- Od początku mamy świadomość, że jest taka potrzeba - zapewniała. Nasz gość uspokajał także, że mimo tak zwanej podwójnej rekrutacji (do szkół średnich idą w tym roku dwa roczniki) nie będzie kłopotu z miejscami w szkołach.

- Mamy to wszystko dokładnie wyliczone. Może to zabrzmi jak oksymoron, ale w tym roku spotkają się dwa najwyższe niże demograficzne, dzieci jest mniej niż w roku 2010 - wyliczała.

Minister edukacji zapytaliśmy także o pogłoski, że są rodzice, którzy chcą, by ich dzieci dostały jedynki (o co proszą nauczycieli) i zostały na drugi rok, żeby uniknąć podwójnej rekrutacji. - Niemożliwe, w szkole nie zawiera się takich umów, w szkole obowiązują standardy. Poza tym nie wierzę, że jakiś rodzic chciałby własnemu dzieci zrobić taką krzywdę - stwierdziła Zalewska.

Zobacz także

2021-09-12, godz. 07:34 Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w porannej rozmowie "W cztery oczy" - To bardzo ważne, ZUS sam „z urzędu” wypełni nasz wniosek – podkreślał w rozmowie „W cztery oczy" Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie… » więcej 2021-09-11, godz. 08:34 Miłosz Bogdanowicz w porannej rozmowie "W cztery oczy" - U nas sezon wciąż trwa. Tak, to był rekordowy sezon, po pierwszej fali pandemii odwiedziło nas ponad 200 tys. osób. To jest rekord tych gorących miesięcy… » więcej 2021-09-05, godz. 08:15 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - W wielu gminach w Polsce spis powszechny przekroczył 100%, czyli spisało się więcej osób, niż my założyliśmy - powiedziała Monika Bartel z Urzędu… » więcej 2021-09-04, godz. 08:15 Prof. Bartłomiej Kozera o Wojewódzkim Dniu Działkowca - W czasie pandemii, działki znowu stały się modne - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes okręgu opolskiego Polskiego Związku Działkowców… » więcej 2021-08-29, godz. 08:30 Maciej Nowak o stworzeniu Muzeum Koszulki Piłkarskiej im. Muratzy Ahmadiego O tym ile dobra może przynieść koszulka piłkarska opowie o poranku Maciej Nowak, twórca portalu „Stadionowe Lumpy” ale i twórca Muzeum Koszulki Piłkarskiej… » więcej 2021-08-28, godz. 08:30 Barbara Kamińska o konkursie "Społecznik roku" „Autorytety są wśród nas” - o tym ma przekonywać konkurs na „Społecznika roku” organizowany przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Do 9 września można… » więcej 2021-08-22, godz. 08:30 Marcin Bronkiewicz z GDDKiA o rozbudowie autostrady A4 i o tym, kiedy nowa obwodnica Kępna połączy się z opolskim odcinkiem… Autostrada A4 będzie rozbudowywana. Na odcinku opolskim przebiegającym przez województwo opolskie dobudowane będą dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę… » więcej 2021-08-21, godz. 08:30 Szymon Ogłaza o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Trwa konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa opolskiego. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez kilka dni, bo do końca miesiąca. O szczegółach… » więcej 2021-08-15, godz. 09:11 Mjr. Wojciech Bakalarz o Opolskiej Paradzie Kawalerii oraz Bitwie Warszawskiej - W związku ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej w Święto Wojska Polskiego organizujemy Opolską Paradę Kawalerii - powiedział w porannej rozmowy "W cztery… » więcej 2021-08-14, godz. 08:30 Michał Wieczorek o konkursie na najlepszy produkt turystyczny na Opolszczyźnie - Do konkurs może zgłosić się każdy, kto ma produkt turystyczny. Może to być gmina, dom kultury, stowarzyszenie, lokalna grupa działania - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »