Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz…
2019-03-01, 09:55 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz wicewojewodą Violettą Porowską

Violetta Porowska o wizycie minister edukacji Anny Zalewskiej
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Dla Opolszczyzny 1 marca to bardzo ważny dzień. Po pierwsze dlatego, że przyjeżdża do nas minister edukacji Anna Zalewska, by od Opola rozpocząć cykl konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu. To sfera, która jest dla niej bardzo ważna. Po drugie świętujemy dzień Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych a inicjatywa ustanowienia takiego święta wyszła właśnie z Opola, jej autorem był ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak. Zapraszamy wszystkich na uroczystości - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Nasz gość mówił także o czwartkowym spotkaniu konwentu starostów województwa opolskiego na temat powiatowych szpitali.

- To było dobre spotkanie, rozmawialiśmy o tym, czy nie warto się zastanowić nad pewną optymalizacją obecnej sieci szpitali. Taką, która spraw, że będziemy mądrzej wydawać pieniądze a przy okazji doprowadzony do tego, że będzie mniejszy problem z brakiem kadry. Bo jeśli mamy szpitale, w których rodzi się rocznie 280 dzieci, to może nie warto utrzymywać w nich porodówki a stworzyć w jej miejsce dobrą ginekologię? - pytała retorycznie Porowska.

Wicewojewoda skomentowała także ostatnie wypowiedzi Ruchu Autonomii Śląska na temat potrzeby utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw opolskiego i śląskiego.

- Ten temat co rusza wraca, gdy zbliża się kampania wyborcza. Jest absurdalny, mieszkańcy Opolszczyzny nie mają żadnej wymyślonej tożsamości górnośląskiej, co potwierdzili, gdy bronili samodzielności województwa przy okazji reformy administracyjnej. Niech województwo śląskie zajmie się własnymi problemami, których mu nie brakuje - stwierdziła Porowska.
Anna Zalewska o politycznych planach, strajku nauczycieli oraz reformie edukacji
Anna Zalewska, minister edukacji
- Od budowa szkolnictwa zawodowego jest absolutną koniecznością, aż 48 procent przedsiębiorców twierdzi, że ma problem z pozyskaniem pracowników. Nasze plany skonsultowaliśmy nie tylko z tym środowiskiem, ale także z fachowcami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Musimy iść w stronę nauczania dualnego, łączenia edukacji z praktyką, szkoła musi współpracować z biznesem a szkoły branżowe powinny stać się praktycznie małymi przedsiębiorstwami, będą mogły na takiej kooperacji zarabiać a nauczycielom zawodu firmy współpracujące ze szkołą będą mogły dodatkowo płacić, już są takie prawne możliwości - mówiła w "Poglądach i osądach" minister edukacji zawodowej Anna Zalewska, dodając, że w Opolu zaczyna cykl 16 regionalnych konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu.

Nasz gość dodał, że kluczowe jest także przekonanie rodziców, że wybór szkoły branżowe czy technikum jest dla ich dziecka dobrym życiowym wyborem.

- Dlatego przywracamy system doradztwa zawodowego, nie tylko w klasie siódmej czy ósmej, ale nawet - choć to może zabrzmi dziwnie - pewnego przeddoradztwa w przedszkolu - tłumaczyła minister edukacji.

Zapytana o zapowiadany strajk nauczycieli, Zalewska stwierdziła, że nie wyobraża sobie takiej akcji w czasie egzaminów, bo uderzało by to w uczniów, przekonywała także, że należy się spotkać w pół drogi a planowane przez resort podwyżki stopniowo podniosą zarobki nauczycieli tak, by zahamować proces finansowej degradacji zawodu.

- Od początku mamy świadomość, że jest taka potrzeba - zapewniała. Nasz gość uspokajał także, że mimo tak zwanej podwójnej rekrutacji (do szkół średnich idą w tym roku dwa roczniki) nie będzie kłopotu z miejscami w szkołach.

- Mamy to wszystko dokładnie wyliczone. Może to zabrzmi jak oksymoron, ale w tym roku spotkają się dwa najwyższe niże demograficzne, dzieci jest mniej niż w roku 2010 - wyliczała.

Minister edukacji zapytaliśmy także o pogłoski, że są rodzice, którzy chcą, by ich dzieci dostały jedynki (o co proszą nauczycieli) i zostały na drugi rok, żeby uniknąć podwójnej rekrutacji. - Niemożliwe, w szkole nie zawiera się takich umów, w szkole obowiązują standardy. Poza tym nie wierzę, że jakiś rodzic chciałby własnemu dzieci zrobić taką krzywdę - stwierdziła Zalewska.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »