Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekal…
2019-02-14, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim

Lesław Tomczak o nowych pracowniach edukacyjnych w Zaczarowanym Świecie
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji
– Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć nowych pracowni poświęconych bioróżnorodności Opolszczyzny. Zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy, wystartowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy na ten cel 3 mln zł. Dodam, że już teraz w centrum mamy 18 pracowni, z których korzystają nieodpłatnie dzieci i dorośli. Praktycznie codziennie mamy od jednego do czterech autobusów z uczniami. To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji (obejmuje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną), dodając, że Zaczarowany Świat odwiedziło do tej pory 67 tysięcy młodych ludzi z całej Opolszczyzny. Nasz gość dodaje, że to projekt, który został wymyślony, gdy trwały prace nad programem „Opolskie dla rodziny” (to pokłosie idei Specjalnej Strefy Demograficznej). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności edukacyjnej Opolszczyzny. Tomczak mówił także o tym, że RZPWC wystartowało w dwóch konkursach obliczonych na kształcenie dwujęzyczne (w grę wchodzą języki angielski i niemiecki) już na etapie nauczania przedszkolnego.
Tomasz Ciekalski o współpracy z RZPWE
Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku
– Bardzo sobie chwalimy współpracę z RZPWE, uważam, że to dzięki tej kooperacji nasza szkoła się rozwija i odnosi sukcesy. Najlepszym dowodem jest to, że właśnie zadebiutowaliśmy w rankingu „Perspektyw”. I to od razu na 58. miejscu w kraju i 4. miejscu w regionie. Od podiom, czyli miejsca 3. dzieliło nas tylko siedem setnych punktu – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku. Szkoła z 73-letnią tradycją w czasach PRL była szkołą przyzakładową przygotowującą głownie pracowników dla Huty Małapanew (choć miała także klasy licealne). Gdy huta zaczęła mieć problemy, szkoła musiała samodzielnie odnaleźć się na edukacyjnym rynku. Robi to z powodzeniem, w tej chwili ma około 225 uczniów w klasach liceum, technikum i szkoły branżowej. – W tym roku do szkół średnich idą dwa roczniki, liczymy, że będzie jeszcze lepiej. W marcu stratujemy z promocją naszej szkoły – dodał nasz gość.
Z Lesławem Tomczakiem rozmawia Marek Świercz
Z Tomaszem Ciekalskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »