Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekals ...
2019-02-14, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim

Lesław Tomczak o nowych pracowniach edukacyjnych w Zaczarowanym Świecie
Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji
– Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć nowych pracowni poświęconych bioróżnorodności Opolszczyzny. Zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy, wystartowaliśmy w konkursie i otrzymaliśmy na ten cel 3 mln zł. Dodam, że już teraz w centrum mamy 18 pracowni, z których korzystają nieodpłatnie dzieci i dorośli. Praktycznie codziennie mamy od jednego do czterech autobusów z uczniami. To takie nasze małe Centrum Kopernika, być może nawet trochę lepsze od pierwowzoru, bo u nas się nie zwiedza samodzielnie, u nas jest przewodnik, który dba o edukację gości – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji (obejmuje Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną), dodając, że Zaczarowany Świat odwiedziło do tej pory 67 tysięcy młodych ludzi z całej Opolszczyzny. Nasz gość dodaje, że to projekt, który został wymyślony, gdy trwały prace nad programem „Opolskie dla rodziny” (to pokłosie idei Specjalnej Strefy Demograficznej). Jego celem jest podniesienie atrakcyjności edukacyjnej Opolszczyzny. Tomczak mówił także o tym, że RZPWC wystartowało w dwóch konkursach obliczonych na kształcenie dwujęzyczne (w grę wchodzą języki angielski i niemiecki) już na etapie nauczania przedszkolnego.
Tomasz Ciekalski o współpracy z RZPWE
Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku
– Bardzo sobie chwalimy współpracę z RZPWE, uważam, że to dzięki tej kooperacji nasza szkoła się rozwija i odnosi sukcesy. Najlepszym dowodem jest to, że właśnie zadebiutowaliśmy w rankingu „Perspektyw”. I to od razu na 58. miejscu w kraju i 4. miejscu w regionie. Od podiom, czyli miejsca 3. dzieliło nas tylko siedem setnych punktu – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Ciekalski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Ozimku. Szkoła z 73-letnią tradycją w czasach PRL była szkołą przyzakładową przygotowującą głownie pracowników dla Huty Małapanew (choć miała także klasy licealne). Gdy huta zaczęła mieć problemy, szkoła musiała samodzielnie odnaleźć się na edukacyjnym rynku. Robi to z powodzeniem, w tej chwili ma około 225 uczniów w klasach liceum, technikum i szkoły branżowej. – W tym roku do szkół średnich idą dwa roczniki, liczymy, że będzie jeszcze lepiej. W marcu stratujemy z promocją naszej szkoły – dodał nasz gość.
Z Lesławem Tomczakiem rozmawia Marek Świercz
Z Tomaszem Ciekalskim rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-06-19, godz. 08:21 Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty - To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po t ... » więcej 2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »