Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
2019-01-06, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
- Objawienie Pańskie w sztuce na ogół przedstawiane jest w sposób najprostszy, czyli poprzez odniesienie do Trzech Króli. Dodajmy, że samo święto składa się jednak z trzech ważnych motywów. To nie tylko objawienie przez przyjście do żłóbka Trzech Króli, ale także przez chrzest w Jordanie, gdy Chrystus rozpoczyna swą publiczną działalność – to drugi motyw Objawienia Pańskiego i trzeci, czyli wesele w Kanie Galilejskiej. Te dwa ostatnie motywy często wykorzystywane są w kościele wschodnim, prawosławnym, natomiast w kościele łacińskim, katolickim akcent pada właśnie na Trzech Króli – wyjaśniał ks. Wojciech Lippa, historyk sztuki.
- Motyw Trzech Króli jest bardzo popularny w malarstwie ze względu na swą atrakcyjność. Artysta mógł w sposób niekonwencjonalny wypowiedzieć się na temat tego wydarzenia biblijnego, ponieważ musiał sięgnąć do pewnych wzorów, które były wzorami obcymi dla widza, musiał sięgnąć do Orientu. Mędrcy ze Wschodu byli przybyszami z innego kraju, z innego świata – opowiadał ks. Lippa.

- Interesujący jest rozwój ukazywania Trzech Króli w sztuce. Nie ma bowiem jednego kanonu ich przedstawiania. Scena pokłonu – w zależności od tego w jakiej epoce była przedstawiana – miała swój specyficzny typ, określony walor – tłumaczył ks. Lippa.

- Najstarsze przedstawienie Trzech Króli odnotowane przez historyków sztuki pochodzi z początku III w., a więc z czasu, gdy dopiero dopuszczono przedstawianie osób świętych w sposób malarski. Stary Testament tego zabraniał. Fresk, o którym mowa, znajdziemy w Katakumbach Pryscylli w Rzymie. Niestety nie zachował się on w dobrym stanie, ale możemy zidentyfikować na nim kluczowe postaci – mówił ks. Lippa.

- Liczba Trzech Króli została zdefiniowana przez trzy dary wymienione w ewangelicznym opisie. W zasadzie nie wiemy ilu było mędrców. Na niektórych przedstawieniach można ich znaleźć czterech, a nawet pięciu czy sześciu. Później jednak artyści uznali, że skoro wskazane zostały trzy dary, to każdy z mędrców musiał przynieść Panu Jezusowi po jednym – dodał ks. Lippa.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »