Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
2019-01-06, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce

Ks. Wojciech Lippa o Objawieniu Pańskim w sztuce
- Objawienie Pańskie w sztuce na ogół przedstawiane jest w sposób najprostszy, czyli poprzez odniesienie do Trzech Króli. Dodajmy, że samo święto składa się jednak z trzech ważnych motywów. To nie tylko objawienie przez przyjście do żłóbka Trzech Króli, ale także przez chrzest w Jordanie, gdy Chrystus rozpoczyna swą publiczną działalność – to drugi motyw Objawienia Pańskiego i trzeci, czyli wesele w Kanie Galilejskiej. Te dwa ostatnie motywy często wykorzystywane są w kościele wschodnim, prawosławnym, natomiast w kościele łacińskim, katolickim akcent pada właśnie na Trzech Króli – wyjaśniał ks. Wojciech Lippa, historyk sztuki.
- Motyw Trzech Króli jest bardzo popularny w malarstwie ze względu na swą atrakcyjność. Artysta mógł w sposób niekonwencjonalny wypowiedzieć się na temat tego wydarzenia biblijnego, ponieważ musiał sięgnąć do pewnych wzorów, które były wzorami obcymi dla widza, musiał sięgnąć do Orientu. Mędrcy ze Wschodu byli przybyszami z innego kraju, z innego świata – opowiadał ks. Lippa.

- Interesujący jest rozwój ukazywania Trzech Króli w sztuce. Nie ma bowiem jednego kanonu ich przedstawiania. Scena pokłonu – w zależności od tego w jakiej epoce była przedstawiana – miała swój specyficzny typ, określony walor – tłumaczył ks. Lippa.

- Najstarsze przedstawienie Trzech Króli odnotowane przez historyków sztuki pochodzi z początku III w., a więc z czasu, gdy dopiero dopuszczono przedstawianie osób świętych w sposób malarski. Stary Testament tego zabraniał. Fresk, o którym mowa, znajdziemy w Katakumbach Pryscylli w Rzymie. Niestety nie zachował się on w dobrym stanie, ale możemy zidentyfikować na nim kluczowe postaci – mówił ks. Lippa.

- Liczba Trzech Króli została zdefiniowana przez trzy dary wymienione w ewangelicznym opisie. W zasadzie nie wiemy ilu było mędrców. Na niektórych przedstawieniach można ich znaleźć czterech, a nawet pięciu czy sześciu. Później jednak artyści uznali, że skoro wskazane zostały trzy dary, to każdy z mędrców musiał przynieść Panu Jezusowi po jednym – dodał ks. Lippa.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »