Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o…
2018-12-20, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o zasadności protestu rolników kierowanych przez Michała Kołodziejczaka

Herbert Czaja o tym, że rolnicy muszą wyeliminować pośredników
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Przecież protestujący powinni mieć świadomość, że rząd nie bardzo może im pomóc. Bo co może minister? Nie ma ubojni, nie prowadzi skupu, może co najwyżej apelować do rolników, by wzięli sprawy w swoje ręce: organizowali się, przejęli ubojnie, przejęli skupy i wyeliminowali pośredników, którzy w tej chwili robią wielkie pieniądze, bo z jednej strony narzucają niskie ceny skupu, a z drugiej czyszczą kieszenie klientów. Jeśli Michał Kołodziejczak udaje, że tego nie wie, to znaczy, że jest to sprawa polityczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu, pytany o ostatnie rolnicze protesty na A2.

Zdaniem naszego gościa, rzeczywistym problemem są jednak bardzo niskie ceny trzody, co w połączeniu z problemami wynikającymi z afrykańskim pomorem świń (choćby kosztami bioasekuracji czy koniecznością wybijania stad) sprawia, że hodowcy faktycznie mają powody do niepokoju. - My, rolnicy, w jakiejś mierze sami jesteśmy sobie winni. Bo oczekujemy wsparcia a sami nie chcemy kandydować, na przykład w wyborach samorządowych. Jeśli popieramy nauczycieli czy lekarzy, z całym szacunkiem dla tych zawodów, to nie oczekujmy, że będą dobrze rozumieli problemy, z jakimi borykają się rolnicy - dodał Czaja.
Tomasz Wiciak o problemach z szacowaniem strat w uprawach
Tomasz Wiciak, wicestarosta powiatu namysłowskiego
- W ciężkiej sytuacji są sadownicy, warzywnicy i hodowcy trzody, wcale się nie dziwię, że wychodzą i protestują. Jeśli ktoś w skupie dostaje za pietruszkę 50 groszy a potem widzi ją w hipermarkecie za 5 zł, to ma prawo się wkurzyć. W przypadku hodowców trzody problemem jest ASF i koszty bioasekuracji oraz bardzo niskie ceny skupu - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski a zarazem rolnik z Kowalowic.

Wiciak, który gospodarzy na 50 hektarach, nie ma produkcji zwierzęcej, miał za to problemy z suszą i z metodami szacowania strat. - Był spór o dwie metody: czy szacować straty w burakach według kontraktacji czy według plonów wieloletnich. U mnie strat nie uznano i tego odszkodowania nie dostałem, tymczasem, jak sobie policzyłem, z powodu suszy mój przychód był o 80 tysięcy złotych niższy - mówił nasz gość, dodając, że o ile na poziomie gminy wójt czy burmistrz może umorzyć podatki rolnikowi dotkniętemu jakimś kataklizmem, to starostwo takich możliwości prawnych nie ma.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »