Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o…
2018-12-20, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o zasadności protestu rolników kierowanych przez Michała Kołodziejczaka

Herbert Czaja o tym, że rolnicy muszą wyeliminować pośredników
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Przecież protestujący powinni mieć świadomość, że rząd nie bardzo może im pomóc. Bo co może minister? Nie ma ubojni, nie prowadzi skupu, może co najwyżej apelować do rolników, by wzięli sprawy w swoje ręce: organizowali się, przejęli ubojnie, przejęli skupy i wyeliminowali pośredników, którzy w tej chwili robią wielkie pieniądze, bo z jednej strony narzucają niskie ceny skupu, a z drugiej czyszczą kieszenie klientów. Jeśli Michał Kołodziejczak udaje, że tego nie wie, to znaczy, że jest to sprawa polityczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu, pytany o ostatnie rolnicze protesty na A2.

Zdaniem naszego gościa, rzeczywistym problemem są jednak bardzo niskie ceny trzody, co w połączeniu z problemami wynikającymi z afrykańskim pomorem świń (choćby kosztami bioasekuracji czy koniecznością wybijania stad) sprawia, że hodowcy faktycznie mają powody do niepokoju. - My, rolnicy, w jakiejś mierze sami jesteśmy sobie winni. Bo oczekujemy wsparcia a sami nie chcemy kandydować, na przykład w wyborach samorządowych. Jeśli popieramy nauczycieli czy lekarzy, z całym szacunkiem dla tych zawodów, to nie oczekujmy, że będą dobrze rozumieli problemy, z jakimi borykają się rolnicy - dodał Czaja.
Tomasz Wiciak o problemach z szacowaniem strat w uprawach
Tomasz Wiciak, wicestarosta powiatu namysłowskiego
- W ciężkiej sytuacji są sadownicy, warzywnicy i hodowcy trzody, wcale się nie dziwię, że wychodzą i protestują. Jeśli ktoś w skupie dostaje za pietruszkę 50 groszy a potem widzi ją w hipermarkecie za 5 zł, to ma prawo się wkurzyć. W przypadku hodowców trzody problemem jest ASF i koszty bioasekuracji oraz bardzo niskie ceny skupu - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski a zarazem rolnik z Kowalowic.

Wiciak, który gospodarzy na 50 hektarach, nie ma produkcji zwierzęcej, miał za to problemy z suszą i z metodami szacowania strat. - Był spór o dwie metody: czy szacować straty w burakach według kontraktacji czy według plonów wieloletnich. U mnie strat nie uznano i tego odszkodowania nie dostałem, tymczasem, jak sobie policzyłem, z powodu suszy mój przychód był o 80 tysięcy złotych niższy - mówił nasz gość, dodając, że o ile na poziomie gminy wójt czy burmistrz może umorzyć podatki rolnikowi dotkniętemu jakimś kataklizmem, to starostwo takich możliwości prawnych nie ma.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »