Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiat…
2018-12-04, 10:18 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem

Bożena Kalecińska o tym, jak stan wojenny na Ukrainie wpłynął na sytuację przebywających w naszym regionie Ukraińców
Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW
– Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźnie, pytają, czy jak pojadą do rodziny na święta, to będą mogli wrócić, czy też dostaną karty powołania do wojska. Nie bardzo wiem, co im odpowiedzieć, bo były już przypadki, że ktoś pojechał na Ukrainę i już nie wrócił, musiał przerwać studia. Podejrzewam, że na wszelki wypadek jednak zostaną w Polsce – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, zapewniając przy tym, że polska administracja na pewno nie będzie pośredniczyła w przekazywaniu kart powołania. – Żadne przepisy na to nie pozwalają – dodaje. Nasz gość mówił także o Ukraińcach polskiego pochodzenia, którzy mogą liczyć na otrzymanie Karty Polaka. –Tylko w tym roku rząd przeznaczył na pomoc dla nich 30 mln zł. Czteroosobowa rodzina może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. zł – mówi Kalecińska. Z danych OUW wynika, że na Opolszczyźnie przebywa w tej chwili około 16 tysięcy Ukraińców. To nie tylko pracownicy, ale także studenci i uczniowie szkół średnich. – Największa grupa uczniów z Ukrainy trafiła do prószkowskiej Pomologii – dodaje.
Tomasz Kwiatek o Ukraińcach na opolskim rynku pracy
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
– Stan wojenny w dziesięciu obwodach na Ukrainie martwi pracodawców, którzy mają problem ze ściągnięciem pracowników z tych terenów. Ale radzą sobie, przenosząc swoją aktywność na tereny nie objęte stanem wojennym – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Jak mówi nasz gość, tylko na terenie Opola i powiatu opolskiego zarejestrowano w tym roku 38 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy na okres sześciu miesięcy. Faktyczna liczba Ukraińców na Opolszczyźnie jest jednak mniejsza, bo nie wszyscy podjęli pracę u nas, niektórzy poszukali pracodawców w innych województwach. Kwiatek dodaje, że płace Ukraińców wcale nie są niższe niż płace polskich pracowników, zdarza się nawet, że są dla pracodawców drożsi, bo ten zapewnia im mieszkanie i pokrywa koszty utrzymania. – Nie jest tajemnicą, że jedna z burs w Opolu została kupiona przez agencję pracy z myślą o zakwaterowaniu tam Ukraińców – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »