Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą…
2018-11-23, 09:45 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą Olszewską o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"

Izabela Damboń-Kandziora o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"
Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO
- Zaprosiliśmy na konferencję, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych. Zainteresowanie było ogromne, po przyjęciu 150 zgłoszeń musieliśmy kolejnym 70 osobom odmówić. Pokazuje to, jak trudnym tematem jest zdrowie psychiczne młodych ludzi, jak bardzo zajmujący się tym problemem ludzie potrzebują fachowego wsparcia - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO, opisując przygotowania do konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XXI wieku".

Nasz gość podkreślał, że temat zdrowia psychicznego jest niedoceniany, także przez resort zdrowia, który nie zapewnia dostatecznego finansowania pomocy medycznej. Z drugiej strony chodzi nie tylko o pomoc lekarską, ale także wsparcie społeczne, na przykład dla ludzi, którzy opiekują się osobami z zaburzeniami psychicznymi. - Prowadzimy kampanię informacyjną, która ma oswajać ludzi z tą tematyką i proszę sobie wyobrazić, że nie znaleźliśmy ani jednego opiekuna chorej osoby, który zgodziłby się wystąpić przed kamerą - dodaje nasz gość.

Damboń-Kandziora mówiła także o petycji, którą konwent marszałków zamierza wysłać do resortu zdrowia. Będzie w nim apelował o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia psychicznego, zmianę wyceny procedur medycznych oraz wprowadzenie systemu zachęt dla studentów medycyny, by wybierali psychiatrię. - Mamy dramatyczny brak kadr w całym kraju - tłumaczy.
Mira Olszewska o projekcie "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne"
Mira Olszewska, psycholog
- Mamy regionalny program ochrony zdrowia psychicznego, który jest majstersztykiem na poziomie formalnym, ale nie ma stabilnych źródeł finansowania. I tak jest z całą opieką tego rodzaju. Realizowaliśmy z koleżanką w ramach programu "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne" zajęcia z dwiema grupami: osób z zaburzeniami i ich opiekunami. Daliśmy im nadzieję na wsparcie i nawet się zastanawiam, czy to było etyczne, skoro wiemy, że ten program się skończy - mówiła w "Poglądach i osądach" psycholog Mira Olszewska.

Nasz gość stwierdził, że dzieciństwo nigdy nie było :sielskie i anielskie", ale mało kto się tym martwił. Tymczasem dziś tempo życia, stres, konsumpcjonizm, dostęp do nadmiaru informacji (także tych drastycznych), pornografii, uzależnienia różnego rodzaju, wreszcie hejtowanie w sieci sprawiają, że młodzi ludzie, przede wszystkim ci w okresie dorastania, mają coraz większe problemy psychiczne.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »