Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą…
2018-11-23, 09:45 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Izabelą Damboń-Kandziorą oraz Mirą Olszewską o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"

Izabela Damboń-Kandziora o konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XX wieku"
Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO
- Zaprosiliśmy na konferencję, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych. Zainteresowanie było ogromne, po przyjęciu 150 zgłoszeń musieliśmy kolejnym 70 osobom odmówić. Pokazuje to, jak trudnym tematem jest zdrowie psychiczne młodych ludzi, jak bardzo zajmujący się tym problemem ludzie potrzebują fachowego wsparcia - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWO, opisując przygotowania do konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży szczególnym wyzwaniem XXI wieku".

Nasz gość podkreślał, że temat zdrowia psychicznego jest niedoceniany, także przez resort zdrowia, który nie zapewnia dostatecznego finansowania pomocy medycznej. Z drugiej strony chodzi nie tylko o pomoc lekarską, ale także wsparcie społeczne, na przykład dla ludzi, którzy opiekują się osobami z zaburzeniami psychicznymi. - Prowadzimy kampanię informacyjną, która ma oswajać ludzi z tą tematyką i proszę sobie wyobrazić, że nie znaleźliśmy ani jednego opiekuna chorej osoby, który zgodziłby się wystąpić przed kamerą - dodaje nasz gość.

Damboń-Kandziora mówiła także o petycji, którą konwent marszałków zamierza wysłać do resortu zdrowia. Będzie w nim apelował o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia psychicznego, zmianę wyceny procedur medycznych oraz wprowadzenie systemu zachęt dla studentów medycyny, by wybierali psychiatrię. - Mamy dramatyczny brak kadr w całym kraju - tłumaczy.
Mira Olszewska o projekcie "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne"
Mira Olszewska, psycholog
- Mamy regionalny program ochrony zdrowia psychicznego, który jest majstersztykiem na poziomie formalnym, ale nie ma stabilnych źródeł finansowania. I tak jest z całą opieką tego rodzaju. Realizowaliśmy z koleżanką w ramach programu "Psychoaktywni - nasze zdrowie psychiczne" zajęcia z dwiema grupami: osób z zaburzeniami i ich opiekunami. Daliśmy im nadzieję na wsparcie i nawet się zastanawiam, czy to było etyczne, skoro wiemy, że ten program się skończy - mówiła w "Poglądach i osądach" psycholog Mira Olszewska.

Nasz gość stwierdził, że dzieciństwo nigdy nie było :sielskie i anielskie", ale mało kto się tym martwił. Tymczasem dziś tempo życia, stres, konsumpcjonizm, dostęp do nadmiaru informacji (także tych drastycznych), pornografii, uzależnienia różnego rodzaju, wreszcie hejtowanie w sieci sprawiają, że młodzi ludzie, przede wszystkim ci w okresie dorastania, mają coraz większe problemy psychiczne.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »