Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych ro…
2018-11-20, 09:32 Autor: Marek Świercz

Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych rozmowach

Piotr Regeńczuk o współpracy samorządów z OCRG
Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- Mniej więcej połowa opolskich samorządów z sobie znanych przyczyn z nami nie współpracuje. Nie wiem dlaczego, być może uważają, że nie potrzebują na swoim terenie nowych inwestycji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, dodając, że są w regionie samorządy - na przykład Opola, Skarbimierza czy Kluczborka - które bardzo profesjonalnie podchodzą do ściągania inwestorów.

Nasz gość dodaje, że OCRG pomaga gminom w przygotowaniu oferty i jest jednym z kanałów (nie jedynym, bo gminy szukają też same albo utrzymują kontakt z Polską Agencją Inwestycji i Handlu).

Regeńczuk będzie jednym z prelegentów na konferencji poświęconej wpływowi Specjalnych Stref Ekonomicznych na rozwój gospodarki, także w kontekście stworzenia modelu tzw. Polskiej Strefy Inwestycji, czyli objęcia całej Polski możliwością uzyskania statusu SSE i zyskania zwolnień podatkowych.

- Firma nie musi budować zakładu na terenie istniejącej strefy, czasem daleko od pierwotnego miejsca funkcjonowania. Może zabiegać o to, by zyskać zwolnienia dla inwestycji planowanej w najbliższej okolicy. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków, nie zawsze łatwych - dodaje nasz gość. To między innymi 80 procent pracowników na etatach czy współpraca z miejscowymi szkołami technicznymi.
Leszek Patrzek o idei Polskiej Strefy Inwestycji
Leszek Patrzek z firmy Ernst and Young Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa
- Co do założenia idea Polskiej Strefy Inwestycji jest bardzo dobrym rozwiązaniem i zawiera najkorzystniejszą ofertę dla firm, przede wszystkim polskich, także tych małych i mikro. Problemem może być spełnienie szeregu kryteriów, które warunkują zwolnienia z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego - mówił w "Poglądach i osądach" Leszek Patrzek z EY Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa.

Przykłady? Na terenie o niskim bezrobociu (poniżej 60 procent średniej krajowej) duża firma zyska ulgę, gdy zainwestuje 100 mln zł a to - jak mówi nasz gość - może być problemem nawet dla poważnego inwestora zagranicznego. Ale na terenie o wysokim bezrobociu oraz w 122 miastach zagrożonych utratą funkcji gospodarczych (oraz otaczających gminach) zainwestowane kwoty mogą być znacząco niższe, a w zwolnieniach podatkowych można odzyskać do 55 procent nakładów.

Patrzek, który od lat współpracuje z różnymi instytucjami otoczenia biznesu, stwierdził także, że Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest w jego ocenie najsprawniejszą w kraju instytucją tego typu. - Ma znakomity i zaangażowany zespół - twierdzi.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »