Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryn…
2018-10-12, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą

Jarosław Gowin o tym, dlaczego uczestniczy w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego
– Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję naszych kandydatów w wyborach samorządowych. To są albo kandydaci Porozumienia, albo kandydaci Zjednoczonej Prawicy, albo kandydaci obywatelscy, których uważamy za dobrych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W czwartek Gowin był w Brzegu, w piątek będzie w Opolu, Nysie i Namysłowie. Nasz gość potwierdził, że nakłady na szkolnictwo wyższe będą w przyszłym roku wyższe o ponad 2 miliardy złotych. Pracownicy uczelni, nie tylko naukowi, dostaną podwyżki. – Uczelnie otrzymają znaczącą pomoc finansową, w przypadku Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej będzie to około 30 milionów złotych – dodał. Zapytany o pomysł fuzji tych uczelni, o którym, mówi w kampanii kandydat Porozumienia do Sejmiku Marcin Ociepa, Gowin stwierdził, że byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ale gdyby uczelnie nie chciały połączenia, możliwa jest też tak zwana federacja. – Natomiast bardzo mi zależy na połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z uczelnią medyczną, bo to był warunek zgody resortu na utworzenie na UO kierunku lekarskiego. Niestety, idzie to z oporami. A byłoby absurdem, gdyby praktycznie na jednej ulicy dwie uczelnie rywalizowały ze sobą, uruchamiając takie same kierunki. Myślę, że źle by to się skończyło dla mniejszej uczelni – stwierdził Gowin.
Krzysztof Drynda o udziale na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium
Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
– Nasza strefa była jedyną specjalną strefą ekonomiczną z Polski na Targach Nieruchomości i Inwestycji w Monachium. To niezwykle ważna impreza targowa, pozwala nam nie tylko na zareklamowaniu naszych terenów inwestycyjnych, ale także na nawiązanie kontaktu z dużymi międzynarodowymi firmami consultingowymi – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nasz gość mówił też o Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą, które odbędzie się z kolei w Warszawie pod koniec października. – To z kolei impreza dla polskich firm, które planują zagraniczną ekspansję. Będą miały okazję nawiązać kontakty z pracownikami biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z bodaj 54 krajów na całym świecie – dodał Drynda.
Z Jarosławem Gowinem rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Dryndą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »