Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą…
2018-09-27, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą o programie i kandydatach do zbliżających sie wyborów

Ireneusz Racławicki o tym kto tworzy KWW Obywatele dla Opola
Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola
- Nie jesteśmy dość silni, by wystawiać własnego kandydata na prezydenta, choć o tym myśleliśmy. Niełatwo było także znaleźć kandydatów na radnych, bo założenie było takie, że muszą to być osoby bezpartyjne, nie związane z żadnymi układami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola.
Nasz gość przypomniał, że ten nowy ruch powstał z połączenia trzech stowarzyszeń: Komitetu Obrony Demokracji, Demokratyczne Państwo Prawne i Na Swoim z Dobrzenia Wielkiego. - Od razu przyjęliśmy założenie, że członkowie zarządów stowarzyszeń nie kandydują. Chcemy w ten sposób podkreślić, że nie kandydujemy dla kariery, tylko po to, by pomóc w mądrym rządzeniu miastem - mówi nasz gość.

Racławicki zapowiada, że w najbliższym czasie KWW Obywatele dla Opola zaprezentuje filary swojego programu. - Jeden z filarów dotyczy rozwiązania problemów komunikacyjnych Opola. Myślimy o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Miasto na to stać a przykład 60 miast w Polsce pokazuje, że to działa - zapewnia, dodając, że przejechanie kilkukilometrowego odcinka z Wrzosek do Radia Opole zajęło po 40 minut.
Mirosław Patoła o przesłaniu jakie niesie hasło "Nasze podatki na nasze wydatki"
Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej
- Nasze główne hasło to "Nasze podatki na nasze wydatki". Chcemy, żeby 3 procent podatku VAT zostawało w regionie. W przypadku Opolszczyzny to 150 mln zł - mówił w "Poglądach i osądach" Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej, która w tych wyborach wystawia na Opolszczyźnie kandydatów do sejmiku we wszystkich okręgach a do tego ponad 20 kandydatów na radnych oraz kandydata na wójta Reńskiej Wsi i burmistrza Ujazdu.

Patoła mówi ze Śląska Partia Regionalna została stworzona na bazie kilkunastu organizacji śląskich, z których dwie największe to Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski. - Mamy też konkurencję w postaci ugrupowania Ślonzoki Razem - dodaje.
Nasz gość mówi że ŚPR jest otwarta na rozmowy z innymi organizacjami regionalnymi także z Mniejszością Niemiecką. - Niestety na Opolszczyźnie tego dialogu nie ma. A potencjał finansowy MN, wspieranej przez Warszawę i Berlin jest o wiele większy niż jakiejkolwiek organizacji śląskiej - mówi Patoła, dodając, że Ślązacy nie są uznani za mniejszość a gwara śląska za regionalny język, więc nie może liczyć na dotacje, które trafiają do uznanych mniejszości narodowych i etnicznych.
Z Ireneuszem Racławickim rozmawia Marek Świercz
Z Mirosławem Patołą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »