Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą…
2018-09-27, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą o programie i kandydatach do zbliżających sie wyborów

Ireneusz Racławicki o tym kto tworzy KWW Obywatele dla Opola
Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola
- Nie jesteśmy dość silni, by wystawiać własnego kandydata na prezydenta, choć o tym myśleliśmy. Niełatwo było także znaleźć kandydatów na radnych, bo założenie było takie, że muszą to być osoby bezpartyjne, nie związane z żadnymi układami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola.
Nasz gość przypomniał, że ten nowy ruch powstał z połączenia trzech stowarzyszeń: Komitetu Obrony Demokracji, Demokratyczne Państwo Prawne i Na Swoim z Dobrzenia Wielkiego. - Od razu przyjęliśmy założenie, że członkowie zarządów stowarzyszeń nie kandydują. Chcemy w ten sposób podkreślić, że nie kandydujemy dla kariery, tylko po to, by pomóc w mądrym rządzeniu miastem - mówi nasz gość.

Racławicki zapowiada, że w najbliższym czasie KWW Obywatele dla Opola zaprezentuje filary swojego programu. - Jeden z filarów dotyczy rozwiązania problemów komunikacyjnych Opola. Myślimy o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Miasto na to stać a przykład 60 miast w Polsce pokazuje, że to działa - zapewnia, dodając, że przejechanie kilkukilometrowego odcinka z Wrzosek do Radia Opole zajęło po 40 minut.
Mirosław Patoła o przesłaniu jakie niesie hasło "Nasze podatki na nasze wydatki"
Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej
- Nasze główne hasło to "Nasze podatki na nasze wydatki". Chcemy, żeby 3 procent podatku VAT zostawało w regionie. W przypadku Opolszczyzny to 150 mln zł - mówił w "Poglądach i osądach" Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej, która w tych wyborach wystawia na Opolszczyźnie kandydatów do sejmiku we wszystkich okręgach a do tego ponad 20 kandydatów na radnych oraz kandydata na wójta Reńskiej Wsi i burmistrza Ujazdu.

Patoła mówi ze Śląska Partia Regionalna została stworzona na bazie kilkunastu organizacji śląskich, z których dwie największe to Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski. - Mamy też konkurencję w postaci ugrupowania Ślonzoki Razem - dodaje.
Nasz gość mówi że ŚPR jest otwarta na rozmowy z innymi organizacjami regionalnymi także z Mniejszością Niemiecką. - Niestety na Opolszczyźnie tego dialogu nie ma. A potencjał finansowy MN, wspieranej przez Warszawę i Berlin jest o wiele większy niż jakiejkolwiek organizacji śląskiej - mówi Patoła, dodając, że Ślązacy nie są uznani za mniejszość a gwara śląska za regionalny język, więc nie może liczyć na dotacje, które trafiają do uznanych mniejszości narodowych i etnicznych.
Z Ireneuszem Racławickim rozmawia Marek Świercz
Z Mirosławem Patołą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »