Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach…
2018-08-22, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach i komentarz dr. Witolda Potwory

Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- W tym okresie programowania mamy na wspieranie innowacji 62,5 mln euro. Choć zmieniły się zasady i tym razem nie można dostać dotacji na tzw. inwestycje wdrożeniowe, czyli zakup gotowych rozwiązań, trzeba bowiem prowadzić własne prace badawcze albo prace rozwojowe, to zainteresowanie naborami było bardzo duże. Kwoty wpisane we wnioskach o dotacje dwu a nawet trzykrotnie przekraczały pulę środków. Przed nami jeszcze dwa nabory po około 15 mln zł, jeden w listopadzie, drugi w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Ponieważ dotacja z OCRG średnio pokrywa połowę kosztów, beneficjent musi znaleźć pieniądze na wkład własny. I tu, jak się okazuje, bywają problemy, bo banki nie zawsze chętnie pożyczają pieniądze na badania, bo nie mają tu zabezpieczeń w postaci infrastruktury.

Jakie innowacje wdrażają opolskie firmy? Wrzeciono podaje kilka przykładów: nowoczesne wysięgniki do kamer 3D, systemy do chłodzenia form używanych do odlewania bloków silnika, naturalne probiotyki zamiast antybiotyków w diecie hodowanych zwierząt, technologia do przechowywania świeżej zielonej kawy czy prototyp niskozanurzeniowego statku.
2018-08-22, 09:43

Witold Potwora o unijnych dotacjach

Dr Witold Potwora o unijnych dotacjach
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Kiedyś trzeba było namawiać opolskie firmy, by sięgały po pieniądze na innowacje, były zainteresowane raczej kupieniem gotowych technologii. Teraz jest inaczej. Choć wielkie koncerny potrafią wydać na badania miliardy euro i kwota, którą dysponuje OCRG, jest raczej skromna, to nauczyliśmy się mądrze te pieniądze wydawać. Technologie, które opracowują na swój użytek opolskie przedsiębiorstwa, naprawdę są im potrzebne. Unijne dotacje wydajemy coraz bardziej celowo - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, który w okresie 2007 - 2013 był asesorem opiniującym wnioski o unijne dotacje.

Nasz gość mówi, że są takie dziedziny, jak biotechnologia czy farmaceutyka, gdzie innowacyjne badania są warunkiem zaistnienia na rynku, ale dodaje, że innowacyjne elementy można znaleźć nawet w muzealnictwie (Muzeum Powstania Warszawskiego) czy turystyce (tu świetnym przykładem jest JuraPark w Krasiejowie).

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »