Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach…
2018-08-22, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach i komentarz dr. Witolda Potwory

Rozmowa z Rolandem Wrzeciono o innowacjach w przedsiębiorstwach
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- W tym okresie programowania mamy na wspieranie innowacji 62,5 mln euro. Choć zmieniły się zasady i tym razem nie można dostać dotacji na tzw. inwestycje wdrożeniowe, czyli zakup gotowych rozwiązań, trzeba bowiem prowadzić własne prace badawcze albo prace rozwojowe, to zainteresowanie naborami było bardzo duże. Kwoty wpisane we wnioskach o dotacje dwu a nawet trzykrotnie przekraczały pulę środków. Przed nami jeszcze dwa nabory po około 15 mln zł, jeden w listopadzie, drugi w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Ponieważ dotacja z OCRG średnio pokrywa połowę kosztów, beneficjent musi znaleźć pieniądze na wkład własny. I tu, jak się okazuje, bywają problemy, bo banki nie zawsze chętnie pożyczają pieniądze na badania, bo nie mają tu zabezpieczeń w postaci infrastruktury.

Jakie innowacje wdrażają opolskie firmy? Wrzeciono podaje kilka przykładów: nowoczesne wysięgniki do kamer 3D, systemy do chłodzenia form używanych do odlewania bloków silnika, naturalne probiotyki zamiast antybiotyków w diecie hodowanych zwierząt, technologia do przechowywania świeżej zielonej kawy czy prototyp niskozanurzeniowego statku.
2018-08-22, 09:43

Witold Potwora o unijnych dotacjach

Dr Witold Potwora o unijnych dotacjach
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
- Kiedyś trzeba było namawiać opolskie firmy, by sięgały po pieniądze na innowacje, były zainteresowane raczej kupieniem gotowych technologii. Teraz jest inaczej. Choć wielkie koncerny potrafią wydać na badania miliardy euro i kwota, którą dysponuje OCRG, jest raczej skromna, to nauczyliśmy się mądrze te pieniądze wydawać. Technologie, które opracowują na swój użytek opolskie przedsiębiorstwa, naprawdę są im potrzebne. Unijne dotacje wydajemy coraz bardziej celowo - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, który w okresie 2007 - 2013 był asesorem opiniującym wnioski o unijne dotacje.

Nasz gość mówi, że są takie dziedziny, jak biotechnologia czy farmaceutyka, gdzie innowacyjne badania są warunkiem zaistnienia na rynku, ale dodaje, że innowacyjne elementy można znaleźć nawet w muzealnictwie (Muzeum Powstania Warszawskiego) czy turystyce (tu świetnym przykładem jest JuraPark w Krasiejowie).

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »