Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które…
2018-07-29, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które są kotwicą dla naszych wspomnień

Z dr Anną Czerner o pamiątkach z wakacji
- To bardzo specyficzne dla człowieka, że pragnie zatrzymać skrawek rzeczywistości, która go otacza, jakieś wydarzenie, jakieś doświadczenie. Pamiątki mają być właśnie materialnym dowodem, że coś się wydarzyło, że gdzieś się było, że z kimś się spotkało. Wakacje są takim czasem, który chcemy „zamrozić” i przywieźć fragment tych przeżyć ze sobą – mówiła Anna Czerner.

- Zmienia się jednak charakter pamiątek, które gromadzimy, które przywozimy z wojaży. Często są to już tylko zdjęcia lub przedmioty zakupione w sklepikach z pamiątkami, na straganie. Coraz rzadziej zdarzają się elementy otoczenia naturalnego: muszelki, patyczki, kamyczki – stwierdziła socjolog.

Dr Annę Czerner zapytaliśmy także o nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Przeszłość dla przyszłości. Pamięć rodzinna w integracji społecznej – studium przypadku lokalnej społeczności Łambinowic”.

- W Łambinowicach, jak w soczewce widać problemy związane ze skomplikowaną, złożoną historią tego miejsca, które jest niezwykłym tyglem kulturowym, etnicznym. Mieszkańcy na naszą prośbę wyciągali z szuflad, ze strychów pamiątki, zdjęcia, dokumenty. Nie spotkałyśmy się z odmową przeprowadzenia takiej rozmowy, choć osoby, które miały styczność z obozem pracy w 1945-46 r. postrzegają ten etap jako trudny, o którym niechętnie chcą mówić – relacjonowała socjolog.

- Elementem naszego projektu były też warsztaty dla uczniów gimnazjum w Łambinowicach. Zaskoczyli nas gimnazjaliści, którzy zachęceni do działań „ku przeszłości”, bardzo się zaangażowali. Udało się ich tak zaskakująco zaktywizować, poprzez wpisanie naszej propozycji w ramy pracy detektywistycznej, odkrywania ciekawostek dotyczących własnej rodziny. Wszystkie dzieci przyniosły różne przedmioty dotyczące historii rodzinnej. Odzew był bardzo wyraźny – mówiła Anna Czerner.

- Przedmiot zakotwicza wspomnienia. Łatwiej jest zrekonstruować historię rodzinną, gdy ma się taki bodziec. Wokół przedmiotu łatwiej zbudować opowieść – przekonywała socjolog.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »