Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza…
2018-06-19, 09:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka

Agnieszka Kamińska o IX Wojewódzkich Dniach Kultury Kresowej
Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim
- Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie promocja tomiku "Kresowianie piszą wierszem...", w którym zebraliśmy twórczość opolskich poetów z kresowymi korzeniami. Czworo z nich będzie czytało swoje wiersze. A całość, jak zawsze, będzie miało formę kresowej biesiady - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Naszego gościa pytaliśmy także, w kontekście dzisiejszej sesji absolutoryjnej, o kondycję wojewódzkich instytucji kultury. Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu miały one poważne problemy finansowe a szukający oszczędności samorząd województwa mocno obciął im dotacje. - Te czasy już na szczęście minęły. Wszystkie nasze placówki są dziś na plusie - zapewnił nasz gość.
Tadeusz Chrobak o początkach kresowian na Opolszczyźnie
Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- Trzeba pamiętać o nie zawsze łatwej przeszłości, ale patrzeć w przyszłość. To, jak Kresowianie poradzili sobie na Opolszczyźnie, jest czymś niesamowitym. Musieli opuścić rodzinne strony, przyjechali tu z niczym i musieli odbudować swoje życie. Musiało minąć wiele lat, zanim poczuli, że są tu u siebie, choć cały czas wspominali swój raj utracony - mówił w "Poglądach i osądach" Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, który urodził się we Lwowie i przyjechał do Opola z rodzicami po wojnie.

Dodajmy, że Opolskie Dni Kresowe zaczynają się o 14:00 właśnie na błoniach WBP. - Kresowianie sami wybrali sobie taką lokalizację - mówi nasz gość.
Chrobak zgadza się z tezą, że na Śląsku Opolskim ludność rodzimą i tę przesiedloną z Kresów łączyła "polityka historycznej niepamięci" - obie społeczności musiały milczeć o swoich doświadczeniach, bo krzywo patrzyła na nie komunistyczna władza.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »