Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz…
2018-06-01, 10:00 Autor: Marek Świercz (oprac. Paweł Grabek)

Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz Aleksandra Iszczuka

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała o tym, jak ewoluowały prawa dziecka
Dr Magdalena Gołowkin-Hudała, Wydział Prawa i Administracji UO
- O dobro dziecka dbać winni rodzice, państwo nie powinno im przeszkadzać, co najwyżej jej pomagać. Ingerować w obronie praw dziecka winno wtedy, gdy te prawa są naruszane - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Magdalena Gołowkin-Hudała z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził przy tym, że nowelizowany na okrągło kodeks rodzinny pochodzi jeszcze z lat 60. minionego stulecia i nie wszystkie sprawy reguluje w sposób jednoznaczny. Tak jest na przykład z władztwem rodzicielskim, które w wielu przypadkach jest trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice się rozeszli i mają różne wizje wychowania dziecka, co generuje nieuniknione konflikty. Zdaniem Gołowkin-Hudały, optymistycznym zjawiskiem jest jednak to, że dorośli w coraz większym stopniu respektują prawa dzieci, na przykład przestali stosować zakazane kary cielesne. Co do ingerencji służb państwowych, przed którymi ostrzegają konserwatywni komentatorzy, dużo zależy od społecznego zaufania do tych służb.
- W Norwegii interwencji pracowników jest bardzo dużo, ale tam państwu ufa 90 procent obywateli - mówi nasz gość.
Aleksander Iszczuk o prawach ucznia przed laty i dziś
Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu
- W naszej szkole nie mamy rzecznika praw ucznia, taką rolę pełni opiekun samorządu studenckiego. Nie wydaje mi się, by ktoś taki był niezbędny. Mamy statut szkoły wypracowany i respektowany przez cała szkolną społeczność, dopasowany do naszych potrzeb - mówił w "Poglądach i osądach" Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu.
Zapytany o to, jak w ostatnich dekadach zmieniała się młodzież, Iszczuk stwierdził, że sama młodzież jest taka sama, bardzo zmieniły się za to realia, w jakich żyją młodzi.
- Nigdy nie mieliśmy tylu uczniów z rozbitych rodzin, mam wrażenie, że dziś co trzeci uczeń ma rodziców, którzy się rozeszli. Dla młodych ludzi to trudna sytuacja, pamiętam prymuskę, która w trzeciej klasie przestała się uczyć i zaczęła sprawiać problemy wychowawcze. Powodem było to, że jej rodzice się rozwodzili i sytuacja w domu była dla niej istotniejsza niż matura - opowiadał Iszczuk.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »