Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z mjr. Wojciechem Bakalarzem i komentarz…
2018-05-02, 09:35 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z mjr. Wojciechem Bakalarzem i komentarz dr. hab. Marka Białokura

Major Wojciech Bakalarz o historii Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej
Major Wojciech Bakalarz z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej
- Nasz Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej, stworzony z inicjatywy majora Piotra Klimka, zrzesza stowarzyszenia kultywujące tradycje ułańskich pułków z czasów II RP, a nawet starszych, bo Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich powstał w czasach napoleońskich - mówił w rozmowie "W cztery oczy" mjr Wojciech Bakalarz, zapraszając Słuchaczy Radia Opole na Majówkę Kawaleryjską, czyli VIII Prezentacje Tradycji Kawaleryjskich, które startują dziś o 15:00 na osiedlu Armii Krajowej.

W programie pokaz umiejętności jeździeckich, skoki przez przeszkody, pokaz władania bronią białą pieszo i konno oraz skoki konne przez płomienie. Jutro opolscy kawalerzyści wezmą udział w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dr hab. Marek Białokur o tym, że spory o majowe święta towarzyszyły Polakom nie tylko w PRL-u
Dr hab. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Spory o to, kto i jak ma obchodzić ważne święta, można uznać za naszą tradycję. W II RP taki spór o pierwszomajowe obchody Święta Pracy toczyła ze sobą niepodległościowa lewica z Polskiej Partii Socjalistycznej i probolszewiccy działacze z Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, później Komunistycznej Partii Polski. W 1926 roku, mimo zatrzymania przez policję setki radykałów, doszło do zamieszek, w których zginęło kilka osób - mówił w "Poglądach i osądach" dr hab. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

W II RP była pełna zgoda co do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale po zamachu majowym obóz sanacyjny zaczął budować kult marszałka Józefa Piłsudskiego wokół dnia 11 listopada, które najpierw zostało dniem wolnym od pracy a w 1937 roku - świętem państwowym.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »