Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-03, 09:45 Autor: Jacek Rudnik

"Data 3 maja ma w naszej historii więcej odniesień". Opolski historyk nie tylko o Konstytucji 3 maja

Święto Konstytucji 3 Maja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Święto Konstytucji 3 Maja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Białokur [fot. Paula Hołubowicz]
Marek Białokur [fot. Paula Hołubowicz]
- Już w 1919 roku w zasadzie większość polskiego społeczeństwa była zgodna, że właściwym momentem do świętowania powinien być właśnie 3 maja - ocenia dr hab. Marek Białokur, historyk Uniwersytetu Opolskiego, pytany o historię upamiętnień 3 maja. Dzisiaj (03.05) obchodzimy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Kontekst daty 3 maja ma w naszej historii znacznie więcej odniesień - przypomniał historyk, który był gościem Radia Opole.
- Uchwalenie tej konstytucji w zupełnie innych realiach w XVIII wieku było tym momentem próby ratowania I Rzeczypospolitej - mówił dr Marek Białokur. - Było to po pierwszym rozbiorze i wyraźnej ingerencji państw sąsiednich w sprawy polskie i zdawano sobie sprawę, że ta konstytucja to jest ta próba wydźwignięcia się. Jak wiemy ona zakończyła się niepowodzeniem i konstytucja została obalona rok później, w 1793 roku następuje drugi rozbiór Polski, a w 1795 trzeci rozbiór Polski, przez ponad 120 lat nie ma państwa polskiego, ale przez cały ten okres Polacy o 3 maja pamiętają.

Zdaniem dr. Białokura, kontekst daty 3 maja ma w naszej historii znacznie więcej odniesień. Walerian Łukasiński najdłużej więziony przez Rosjan polski więzień polityczny, powołuje Towarzystwo Patriotyczne, a wcześniej Wolnomularstwo Narodowe właśnie 3 maja. W momencie, kiedy tworzy się ośrodek Powstania Styczniowego w Paryżu ma to miejsce 3 maja. W 1916 roku podczas I wojny światowej władze niemieckie godzą się na zorganizowanie przez Polaków wielkiej patriotycznej manifestacji właśnie 3 maja.

Powszechnie przyjmuje się, że uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Marek Białokur

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 15:30 Katarzyna Czochara ponownie posłem PiS Opolszczyzny. "Społeczeństwo dało nam ogromny mandat zaufania" Katarzyna Czochara ponownie zasiądzie w ławach sejmowych. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała w obecnych wyborach ponad 23 tysiące głosów. Jest to czwa ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:10 Andrzej Buła: "Jestem zadowolony z wyniku całej opozycji" - Jestem zadowolony z wyniku nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale całej opozycji, która osiągnęła dobry rezultat w naszym regionie i w całym kraju - mówi An ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:45 Witold Zembaczyński z rekordową liczbą głosów w regionie - To jest ogromny sukces wszystkich, którzy wierzą w to, że program Koalicji Obywatelskiej jest panaceum na obecną rzeczywistość - tak wyniki wyborów na Opols ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:30 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 14:11 Senator Jerzy Czerwiński: O wyborczym zwycięstwie PiS zdecydowała wiarygodność tej partii Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na kolejną kadencję do senatu. Ubiegając się o reelekcję do izby wyższej parlamentu uzyskał ponad 73 ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:26 Ryszard Galla po raz 5. będzie posłem. "Jestem godzien uznania dla wyborców MN" Ryszard Galla po raz piąty został posłem Mniejszości Niemieckiej. We wczorajszych wyborach do parlamentu zdobył około 14 tysięcy głosów i jak sam mówi to najl ... » więcej 2019-10-14, godz. 13:24 Kamil Bortniczuk o poselskiej reelekcji. "Bardzo ciężko pracowałem przez ostatnie miesiące" - Ciężka praca zawsze się opłaca - tak swoją reelekcję komentuje poseł Kamil Bortniczuk, który w wyborach startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2019-10-14, godz. 13:00 Region dla Prawa i Sprawiedliwości. Opole "wyspą" Koalicji Obywatelskiej Po podliczeniu głosów wyłonił się nowy obraz podziału regionu pod kątem przewagi liczby głosów. Według zebranych danych tylko w Opolu zwyciężyła Koalicja Obyw ... » więcej 2019-10-14, godz. 12:48 Dyżur członka Rady Programowej Radia Opole. Zadzwoń i podziel się opinią! Czy Radio Opole w sposób rzetelny i obiektywny przekazuje sprawy polityczne? Zapraszamy do podzielenia się z nami opiniami w tej sprawie podczas dyżuru telefo ... » więcej 2019-10-14, godz. 11:47 Danuta Jazłowiecka zaskoczona dobrym wynikiem. "Bardzo, bardzo dziękuję wyborcom" Danuta Jazłowiecka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach do senatu zdobyła 60 597 głosów. Ten wynik potwierdza, że obok Beniamina Godyli i Jerzego Cze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »