Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka…
2018-03-28, 09:33 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka Bocianowskiego

Bartosz Raniowski o wracającym co roku problemie wypalania traw
Bartosz Raniowski st. kapt. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Na terenie powiatu opolskiego odnotowaliśmy do tej pory 41 przypadków pożarów traw, w zeszłym roku było ich w sumie 171. Na terenie całej Opolszczyzny było takich pożarów rok temu prawie 1 200 a w tym roku, do dziś, 230. Na szczęście 95 procent z nich to małe pożary, które łatwo opanować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" starszy kapitan Bartosz Raniowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Nasz gość przypomniał, że wypalanie traw jest zakazane, można dostać karę pieniężną do 5 tysięcy złotych a w przypadku spowodowania naprawdę groźnego pożaru karę do 10 lat więzienia.

W 2015 roku odnotowano w Polsce 82 tysiące pożarów, które objęły 42 tysiące hektarów. W efekcie śmierć poniosło 7 osób, rannych zostało 141. Rok później ruszyła wielka kampania informacyjna mająca przeciwdziałać procederowi wypalania traw. - To zakorzeniony zwyczaj, tymczasem nie jest prawdą, że wypalanie traw użyźnia glebę - przekonuje Raniowski.
Marek Bocianowski o zagrożeniach pożarowych w lasach
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Wypalanie traw jest dla lasów bardzo niebezpieczne, bo gros pożarów lasów to efekt, jak my to nazywamy, przerzutów ognia z gruntów sąsiadujących. I to nie jest tak, że groźnie jest tylko w lipcu czy sierpniu, gdy mamy upały. Także po takiej suchej zimie łatwo w lesie zaprószyć pożar. Z naszego punktu widzenia najlepsza byłaby zima z nie za niskimi temperaturami i dużą ilością mokrego śniegu - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

Nasz gość dodaje, że skutkiem ubocznym wyjątkowo suchych lat 2015 i 2016 są wymuszone wycinki osłabionych drzewostanów. W grę wchodzą świerki (na przykład na zboczach Biskupiej Kopy) i stare sosny. - Bo stare sosny wyrosły w czasach, gdy poziom wód gruntowych był o metr czy półtora wyższy. Nie musiały zapuszczać głęboko korzeni a teraz, gdy poziom wód gruntowych się obniżył, są skazane na wody opadowe, których nie ma. Byliśmy świadkami usychania drzew, których nie zaatakowały żadne szkodniki ani grzyby - mówił Bocianowski.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »