Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka…
2018-03-28, 09:33 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka Bocianowskiego

Bartosz Raniowski o wracającym co roku problemie wypalania traw
Bartosz Raniowski st. kapt. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Na terenie powiatu opolskiego odnotowaliśmy do tej pory 41 przypadków pożarów traw, w zeszłym roku było ich w sumie 171. Na terenie całej Opolszczyzny było takich pożarów rok temu prawie 1 200 a w tym roku, do dziś, 230. Na szczęście 95 procent z nich to małe pożary, które łatwo opanować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" starszy kapitan Bartosz Raniowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Nasz gość przypomniał, że wypalanie traw jest zakazane, można dostać karę pieniężną do 5 tysięcy złotych a w przypadku spowodowania naprawdę groźnego pożaru karę do 10 lat więzienia.

W 2015 roku odnotowano w Polsce 82 tysiące pożarów, które objęły 42 tysiące hektarów. W efekcie śmierć poniosło 7 osób, rannych zostało 141. Rok później ruszyła wielka kampania informacyjna mająca przeciwdziałać procederowi wypalania traw. - To zakorzeniony zwyczaj, tymczasem nie jest prawdą, że wypalanie traw użyźnia glebę - przekonuje Raniowski.
Marek Bocianowski o zagrożeniach pożarowych w lasach
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Wypalanie traw jest dla lasów bardzo niebezpieczne, bo gros pożarów lasów to efekt, jak my to nazywamy, przerzutów ognia z gruntów sąsiadujących. I to nie jest tak, że groźnie jest tylko w lipcu czy sierpniu, gdy mamy upały. Także po takiej suchej zimie łatwo w lesie zaprószyć pożar. Z naszego punktu widzenia najlepsza byłaby zima z nie za niskimi temperaturami i dużą ilością mokrego śniegu - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

Nasz gość dodaje, że skutkiem ubocznym wyjątkowo suchych lat 2015 i 2016 są wymuszone wycinki osłabionych drzewostanów. W grę wchodzą świerki (na przykład na zboczach Biskupiej Kopy) i stare sosny. - Bo stare sosny wyrosły w czasach, gdy poziom wód gruntowych był o metr czy półtora wyższy. Nie musiały zapuszczać głęboko korzeni a teraz, gdy poziom wód gruntowych się obniżył, są skazane na wody opadowe, których nie ma. Byliśmy świadkami usychania drzew, których nie zaatakowały żadne szkodniki ani grzyby - mówił Bocianowski.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »