Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz d ...
2017-05-19, 09:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym oraz komentarz dr. Mateusza Pszczyńskiego

Stanisław Rakoczy o zagrożeniach dla polskich samorządów
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL

- Pierwszy Kongres Sejmików przyjął deklarację w obronie samorządów. I był zgrzyt. Wcześniej radni PiS twierdzili, że jeśli będzie on apolityczna, to ją poprą. Ale na kongres do Łodzi przyjechali z własnym projektem deklaracji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek z ramienia PSL, który był jednym w 500 wojewódzkich radnych obecnych na I Kongresie Sejmików. Zdaniem Rakoczego, trwa stopniowe osłabianie samorządów poprzez odbieranie im kolejnych kompetencji i instytucji. - Obawiam się, że na końcu czeka nas model węgierski, gdzie komitaty, odpowiedniki naszych regionów, są instytucjami fasadowymi. Muszą zostać, bo Unia Europejska przekazuje pieniądze regionom, ale mają niewiele do powiedzenia. Zatrudniają kilkadziesiąt osób, nie mają żadnych poważnych kompetencji, samorząd de facto nie funkcjonuje - stwierdził Rakoczy.
Dr Mateusz Pszczyński o różnych europejskich modelach samorządności
Dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

- Nasz samorząd był tworzony od góry, to rząd przekazał część swoich kompetencji: najpierw w 1990 roku gminom, potem w 1998 roku powiatom i regionom. Ten model się zmieniał, najpierw włodarza gminy wybierali radni, od pewnego momentu jest wybierany w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców gminy - mówił w "Poglądach i osądach" dr Mateusz Pszczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość dodaje, że w Konstytucji RP zapisany jest unitarny charakter państwa polskiego. Takim wzorcowym unitarnym państwem jest Francja, gdzie kompetencje samorządów są znacznie mniejsze niż w Polsce. Na przeciwnym biegunie mamy federalistyczne Niemcy i Hiszpanię, gdzie regiony cieszą się bardzo dużą autonomią.

Zobacz także

2017-05-15, godz. 09:07 Rozmowa z prof. Krystianem Heffnerem i komentarz Szymona Ogłazy Prof. Krystian Heffner, regionalista z Politechniki Opolskiej - Mapa administracyjna Polski nie ma jeszcze 20 lat, potrzebuje stabilizacji, a nie ciągłych zmi ... » więcej 2017-05-14, godz. 08:40 Rozmowa z Mariuszem Godosiem Mariusz Godoś, dyrektor Maratonu Opolskiego Od 7.00 rano zamknięte są niektóre ulice w Opolu. Jest to związane z 7. Maratonem Opolskim, który odbędzie się w s ... » więcej 2017-05-13, godz. 08:40 Rozmowa z Janem Strzeżekiem Jan Strzeżek, przewodniczący Młodej Prawicy - Chciałbym, żebyśmy do końca tego roku przekroczyli pułap 80, 100 deklaracji członkowskich - powiedział w porann ... » więcej 2017-05-12, godz. 09:06 Rozmowa z Pawłem Nakoniecznym i komentarz Przemysława Pytlika Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron chce, by Unia integrowała się głębiej wokół strefy euro i pragnie nakłonić ... » więcej 2017-05-11, godz. 09:02 Rozmowa z Wojciechem Jagiełło i komentarz dr Ewy Boniewskiej Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 W rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 odniósł się do projektu nowej ustawy o mikroorganizmach i organizmach gen ... » więcej 2017-05-10, godz. 08:56 Rozmowa z Marią Koc i komentarz Violetty Porowskiej Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP W rozmowie W cztery oczy wicemarszałek Senatu RP Maria Koc opowiedziała, co sprowadza ją na Opolszczyznę, po której odbywa ... » więcej 2017-05-09, godz. 08:49 Rozmowa z prof. Aleksandrą Trzcielińską-Polus oraz komentarz prof. Anny Barskiej Prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus, kierowniczka Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UO O sytuacji we Francji po wyborach w rozmowie W ... » więcej 2017-05-08, godz. 09:10 Rozmowa z Wiesławem Misiem i komentarz Henryka Macha Wiesław Miś, prezes okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu W rozmowie "W cztery oczy" Wiesław Miś, nowy prezes okręgu PZW w Opolu odpowiedział na pytan ... » więcej 2017-05-07, godz. 08:35 Rozmowa z Dariuszem Maderą, dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu – Cały czas trzeba przypominać o tym, jak ważna jest higiena rąk a nasi specjaliści będą szczegółowo omawiać, co może nieść za sobą nie mycie rąk – powiedział ... » więcej 2017-05-06, godz. 08:35 Rozmowa z Leszkiem Koksanowiczem, wicekomendantem PSP w Opolu – Te zawody w Polsce są rozgrywane od 9 lat, w Opolu organizujemy je po raz pierwszy – powiedział o Firefighter Combat Challenge bryg. Leszek Koksanowicz, wic ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »